StoryEditor

USA będą kupować jaja także z Hiszpanii

W odpowiedzi na dramatyczne kłopoty z podażą jaj w USA, wywołane szalejącą tam ptasią grypą, hiszpańscy producenci jaj chcą rozpocząć eksport jaj na ten rynek. Rozmowy w tej sprawie trwają. Presja amerykańskiego rynku spożywczego rośnie, a jaj coraz mniej.

26.06.2015., 12:06h

Ze względu na obecność ptasiej grypy w krajowej produkcji USA, tamtejsze fermy nie są w stanie zaspokoić popytu zwłaszcza amerykańskiego sektora przetworzonych produktów spożywczych. Przez bardzo krótki czas Stany Zjednoczone, które do tej pory były wiodącym dostawcą jaj na świecie, z nadwyżki produkcyjnej wynoszącej 4% przeskoczyły do poziomu, który oznacza niedobór jaj o około 10%.


Amerykański przemysł spożywczy cały czas wywiera silną presję na rząd USA, by rozszerzyć import jaj z UE. Inspekcja Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS) otrzymała liczne zapytania dotyczące wymagań do importu jaj i inne produktów jajecznych ze strony unijnych (i nie tylko) dostawców. 

Do tej pory amerykańskie ministerstwo rolnictwo zezwoliło już na import jaj z Holandii, a teraz rozpoczęły się rozmowy w sprawie importu jaj z Hiszpanii. Według hiszpańskiego ministerstwa rolnictwa, istnieją tam 1172 fermy, które obejmują 40 milionów kur niosek. Hiszpańska produkcja jaj plasuje ten kraj na czwartym miejscu wśród unijnych producentów, zaraz po Włoszech, Francji i Niemczech. Hiszpańskie nioski w 93% znajdują się w klatkach ulepszonych. Produkcja jaj skupia się w kilku miejscach Hiszpanii, w regionie: Kastylia-La Mancha (27% krajowej produkcji), w Kastylii Leon (17%), w Aragonii (11%), w Katalonii (7%), Walencji i Andaluzji.
W 2014 roku Hiszpania wyprodukowała 798 tys. ton jaj (982 mln tuzinów jajek), było to o 1% mniej niż przed rokiem. Średnie spożycie jaj na głowę w tym kraju wynosi 13,1 kg.

Od 2005 r. Hiszpania rejestruje nadwyżkę strukturalną w wysokości produkcji. W 2014 roku osiągnęła ona 122%. Kraj ten jest eksporterem jaj netto (głównie) i wzrósł on o 21%. W związku z nową sytuacją w zakresie zdrowia zwierząt w Stanach ocenia się, że hiszpańscy producenci jaj mogą skorzystać na tej sytuacji.


Poza tym wzrost popytu znajduje odzwierciedlenie we wzroście cen jaj w USA. Obecnie stawka ta z powodu braku dostaw osiągnęła rekordowy poziom. Średnia cena za tuzin jaj w 2015 r. najprawdopodobniej wyniesie 1,63 dolarów. Oczekuje się, że w ostatnim kwartale tego roku średnia cena jaj wzrośnie do 1,80 dolarów. Dla porównania, średnia w zeszłym roku wynosiła 1,42 dolarów za tuzin.  ag

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:22