StoryEditor

ARiMR nalicza ekoschematy. Rolnicy mogą jeszcze dostarczyć oświadczenia i zdjęcia geotagowane!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest w trakcie naliczania płatności z tytułu ekoschematów i wydawania decyzji administracyjnych w tym zakresie. Ekochemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” wymagał od rolnika wysłania zdjęć geotagowanych lub złożenia oświadczenia o ich wykonaniu. Rolnicy nadal mogą to zrobić do momentu wydania decyzji. Inaczej stracą te płatności!
04.03.2024., 18:30h

Oświadczenia i zdjęcia geotagowane można jeszcze złożyć w ARiMR

Jak informuje MRiRW, rolnicy, którzy w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” realizowali w 2023 roku następujące praktyki:

  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji,
  • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo,

mogli potwierdzić ich realizację w określonych terminach poprzez złożenie stosownego oświadczenia do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub poprzez wykonanie zdjęć geotagowanych.

W przypadku niedotrzymania terminów, z powodu np. wystąpienia siły wyższej, oświadczenia o realizacji praktyki lub wykonane zdjęcia geotagowane można składać do dnia wydania decyzji, czyli jeszcze teraz.

image

MRiRW podnosi stawki ekoschematów. Ile pieniędzy trafi do rolników za 2023 rok?

ARiMR apeluje do rolników o dostarczanie oświadczeń

Podczs spotkania z protestującymi rolnikami w MRiRW 2 tygodnie temu wiceprezes ARiMR Leszek Szymański poinformował też, że Agencja prosi rolników telefonicznie - najprostszą drogą komunikacyjną - o składanie oświadczeń.

- Złóżcie oświadczenie. Odnośnie praktyk, które zostały wykonane w ramach ekoschematów, żebyśmy mogli wydać decyzję i żeby ta decyzja była pozytywna. Po prostu też potrzebujemy reakcji od państwa, żeby te dokumenty uzupełnić i zauważyci, jak wrócicie do siebie do swoich województw, że ta intensyfikacja telefonów będzie duża, bo pracownicy też są zdeterminowani, żeby od marca Państwo te pieniądze wypłacić. Mieliśmy sygnały, że jak ktoś powiedział pracownikom: nie złożę, nie dam, że to jest bez sensu. Ale to nie jest działanie na korzyść ani Państwa, ani Agencji. Agencja chce Państwu te pieniądze jak najszybciej te wypłacić i żebyście mieli je na kontach - mówił wówczas wiceprezes Szymański.

image

Dopłaty bezpośrednie: tylko 40% rolników skorzystało z ekoschematów w 2023 r.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 18:59