StoryEditor

ARiMR: Można składać wnioski o dopłaty do ugorowania!

Już od 19 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do ugorowania w ramach płatności bezpośrednich za 2024 rok. Jest to nowy, dobrowolny ekoschemat o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji", który zastępuje normę GAEC 8, czyli obowiązkowe ugorowanie.
20.06.2024., 10:12h

Dopłaty do ugorowania 2024

Już od 19 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do ugorowania w ramach płatności bezpośrednich za 2024 rok. Jest to nowy, dobrowolny ekoschemat o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji", który zastępuje normę GAEC 8, czyli obowiązkowe ugorowanie.

Zobacz też: Płatność dla małych gospodarstw 2024: POBIERZ WNIOSEK!

Termin składania wniosków o dopłaty do ugorowania: 31 sierpnia 2024

Wnioski o przyznanie płatności do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji za 2024 r. można składać w terminie do 31 sierpnia 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Prawdopodobnie trzeba będzie złożyć podpisany skan specjalnego formularza ARiMR, ale na razie Agencja go nie udostępniła. Poprosiliśmy ministerstwo rolnictwa o pilną informację w tej sprawie. Jak tylko dostaniemy odpowiedź i wzór wniosku, opublikujemy go.

image

200 tys. zł Premii dla młodego rolnika: dzisiaj ruszył nabór! [INSTRUKCJA WYPEŁNIENIA WNIOSKU]

Stawki płatności za ugorowanie gruntów ornych

Dopłaty do ugorowania będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

Szacowana stawka płatności wynosi ok. 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 euro/ha.

Dopłaty do ugorowania: Kto nie kwalifikuje się do płatności ekoschematu?

Płatność w ramach ekoschematu "Grunty wyłączone z produkcji" nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Fot. Canva/Czekała

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 16:33