StoryEditor

Rozwój Małych Gospodarstw: Jakie są wymogi dla rolników?

Wyjaśniamy wymagania programu Rozwój Małych Gospodarstw. Odkryj, jakie kroki należy podjąć, aby nie stracić na nadchodzących zmianach w dopłatach bezpośrednich.
17.05.2024., 06:00h

W trakcie niedawnego webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?”, prowadzonego przez eksportów Grzegorza Ignaczewskiego i Agatę Stachowiak, poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących przyszłości rolnictwa.

Jednym z kluczowych tematów były wymagania programu Rozwój Małych Gospodarstw 2023, w szczególności dotyczące czasu uczestnictwa i minimalnej powierzchni upraw w systemie jakości integrowanej produkcji roślin.

Zobacz też: Kiedy ARiMR rozpocznie nabór wniosków na Rolnictwo 4.0?

Dokumentacja i terminy: Wniosek o pomoc przed końcem roku!

W ramach programu Rozwój Małych Gospodarstw 2023, gospodarstwa, które zdecydowały się na przystąpienie do systemu jakości integrowanej produkcji roślin i uzyskały za to punkty, muszą spełniać określone wymagania. Dokumentacja potwierdzająca uczestnictwo w systemie powinna być dostępna już w dniu aplikowania o wypłatę pierwszej raty pomocy. Wniosek o tę płatność musi zostać złożony w ciągu sześciu miesięcy od momentu przyznania pomocy na modernizację gospodarstwa.

- Biorąc pod uwagę, że ARiMR obecnie rozpatruje wnioski, które powinny być już rozstrzygnięte, należy liczyć się z koniecznością złożenia wniosku o pierwszą ratę pomocy do końca bieżącego roku, co oznacza konieczność przystąpienia do systemu integrowanej produkcji już w tym roku – podkreślił Grzegorz Ignaczewski.

Pięcioletnie zobowiązanie

Zobowiązanie do prowadzenia upraw w ramach integrowanej produkcji roślin wynosi 5 lat, licząc od daty otrzymania pierwszej raty pomocy. Jest to standardowy okres dla większości funduszy wspierających rolnictwo. 

Minimalna powierzchnia upraw: Zależność od planu biznesowego

Co do minimalnej powierzchni upraw, to jest ona związana z planem biznesowym gospodarstwa. Plan ten powinien być oparty na założeniach, które przewidują wzrost przychodów dzięki stosowaniu integrowanej produkcji. W związku z tym, jeżeli przychody gospodarstwa są powiązane z tego typu uprawami, należy je utrzymać przez cały okres obowiązywania umowy

image

Zmiany w dopłatach - nowy termin na płatność dla małych gospodarstw i ekoschemat ugorowanie!

Podsumowując, aby skorzystać z programu Rozwój Małych Gospodarstw 2023 i otrzymać wsparcie finansowe, gospodarstwo musi:

  • Posiadać aktualny dokument potwierdzający uczestnictwo w systemie jakości integrowanej produkcji roślin.
  • Złożyć wniosek o pierwszą ratę pomocy do końca roku, w którym przyznano wsparcie.
  • Prowadzić uprawy w ramach integrowanej produkcji przez pięć lat od wypłaty pierwszej raty pomocy.
  • Zapewnić, że powierzchnia upraw spełnia wymogi określone w biznesplanie, który zakłada wzrost przychodów z integrowanej produkcji roślin.

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 06:08