StoryEditor

Rusza pomoc finansowa dla producentów! Kto i ile wsparcia może otrzymać?

Już od 20 czerwca br. organizacje producentów owoców oraz warzyw będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację działań z programów operacyjnych. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
06.06.2024., 14:56h

Organizacje producentów owoców i warzyw po raz kolejny będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na realizację działań, które mają zapisane w programach operacyjnych.

Kiedy i jak ubiegać się o wsparcie?

O pomoc ubiegać się będzie można od 20 czerwca br. Odpowiednie dokumenty składać należy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR do dnia 22 lipca 2024 roku.

Zobacz także: ARiMR zwiększa limity akcji i dopłat na kredyty klęskowe [WNIOSEK]

Do kogo skierowana jest pomoc finansowa?

Jak podaje ARiMR, o pomoc będą mogły ubiegać się organizacje producentów owoców i warzyw uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR oraz zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw posiadające status uznania nadany przez prezesa ARiMR.

Na co można przeznaczyć wsparcie?

Pomoc finansową przeznaczyć będzie można na zrealizowanie zadań, które zostały zapisane w programie operacyjnym w zakresie interwencji:

  • Poprawa infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw
  • Poprawa wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw
  • Działania informacyjne, promocyjne i marketingowe w odniesieniu do produktów, marek i znaków towarowych organizacji producentów owoców i warzyw
  • Wycofanie z rynku owoców i warzyw
  • Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu
  • Badania i rozwój

W jaki sposób przyznawana jest pomoc finansowa?

- Pomoc będzie wypłacana w formie refundacji do 50% wydatków poniesionych z funduszu operacyjnego na działania zatwierdzone w programie operacyjnym i będzie równa kwocie wpłaconych przez organizację lub związek składek na fundusz operacyjny - podaje Agencja.

image

Plan nawozowy - do kiedy rolnik musi go zrealizować?

Trzeba jednak pamiętać, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć 4,1% wartości produktów sprzedanych przez organizację producentów w okresie odniesienia, lub nie może przekroczyć 4,6% pod warunkiem wykorzystania nadwyżki 0,5% (WPS) na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, obejmuje to również wykorzystanie na promocję i marketing, a także ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój.

Kwota dofinansowania nie może również przekroczyć 4,5% wartości produktów sprzedanych (WPS) przez zrzeszenie organizacji producentów w okresie odniesienia lub 5% pod warunkiem wykorzystania nadwyżki 0,5% WPS na zapobieganie sytuacjom kryzysowym i zarządzanie ryzykiem, promocję i marketing, ochronę środowiska naturalnego lub badania i rozwój.

Więcej szczegółowych informacji: TUTAJ

Bernat Patrycja

Fot: J.Józefowicz/Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 23:27