StoryEditor

POLPIG: Branża robi niewiele i niestety nieskutecznie, by obronić się przed agresywnymi atakami przeciwników produkcji i konsumpcji mięsa

Podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu dyskutowaliśmy o spadku spożycia wieprzowiny. Zapytaliśmy Piotra Włodawca (POLPIG, Prokurent) o to czy to już trwały trend.
15.12.2023., 10:30h

Producenci wieprzowiny muszą konkurować z wołowiną i drobiem

- Widzę spadek spożycia wieprzowiny w statystykach, natomiast nie sądzę, że to jest długotrwały trend. W tej chwili trwa walka o miejsce na półce sklepowej. Jako producenci musimy się mierzyć i konkurować z wołowiną i mięsem drobiowym, ale również produktami wegańskimi i analogami mięsa. Uważam, że jesteśmy gotowi do tej walki, jednak powinniśmy działać w bardziej przemyślany sposób i oddziaływać na prawo, zarówno na poziomie krajowym, jak i Komisji Europejskiej. Regulacje, z którymi mierzymy się jako hodowcy, utrudniają szybką budowę i modernizację nowych obiektów. Skoro mamy wypełniać standardy dobrostanu i ograniczać emisję, to musimy stworzyć prawo, które umożliwi nam spełnić te wszystkie obowiązki - mówi Piotr Włodawiec, producent świń, członek POLPIG, radca prawny Prokurent.

Zobacz także: ZM Skiba: nie poddajemy się, poszukujemy dostawców, hodowców

Ataki przeciwników mięsa

- W mojej opinii branża robi niewiele i niestety nieskutecznie, by obronić się przed agresywnymi atakami przeciwników produkcji i konsumpcji mięsa. Przepala środki pieniężne, które mogłaby zdecydowanie bardziej skutecznie zainwestować i odczarować dyskusję, która jest w przestrzeni publicznej. Uważam, że w tej dyskusji brakuje wypowiedzi zootechników, lekarzy weterynarii oraz ludzi, którzy zajmują się zdrowiem i bezpieczeństwem żywności.

Więcej w naszym filmie!

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 02:50