StoryEditor

Bezpieczny, znaczy zdrowy - zaszczep psa

Szczepienie psów są od lat jedną z najpewniejszych metod zabezpieczania ich przed chorobami zakaźnymi. Tymczasem większość psów na wsiach jest szczepionych tylko przeciwko wściekliźnie, bo jest to obowiązek właściciela. Wraz z lekarzem weterynarii - Weroniką Gruss z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podpowiadamy, przed którymi chorobami warto jeszcze chronić czworonogi w gospodarstwie rolnym. 
29.10.2021., 15:10h

Społeczności wiejskiej nie trzeba przekonywać do szczepienia zwierząt. W większości gospodarstw, w których utrzymywane są świnie, bydło, czy drób, zabiegi te są na porządku dziennym. Czy jednak zabezpieczamy przed chorobami zakaźnymi wszystkie zwierzęta przebywające w gospodarstwie? Nasz ekspert – lekarz weterynarii Weronika Gruss z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnia, przeciwko którym jednostkom chorobowym należy zabezpieczać psy, aby jak najdłużej cieszyć się ich zdrowiem i dobrą kondycją. Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, ponieważ jest to choroba bardzo niebezpieczna i szybko się rozprzestrzeniająca. Należy pamiętać, że jest ona śmiertelna i może zaatakować niemal wszystkie ssaki, w tym człowieka.

 

Jedyna skuteczna

– Szczepienia są dotąd jedyną metodą skutecznej walki z tą chorobą. Musimy je wykonywać u dorosłych psów co roku. Należy pamiętać, aby się zmieścić w terminie. Jeżeli pies nie zostanie zaszczepiony przed upływem roku, jego szczepienie w świetle przepisów jest nieważne. Po ponownym zaszczepieniu ważność uzyskuje dopiero po 3 tygodniach. Jeżeli w tym czasie kogoś ugryzie, będzie potraktowany jak nieszczepiony – wyjaśnia lekarka. – Właściciel może zostać wówczas ukarany mandatem do 500 zł, a pies zostaje poddany obserwacji – dodaje.

Zgodnie z przepisami każdy pies po ukończeniu 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni. Immunizację wykonuje lekarz weterynarii, który po zabiegu wydaje właścicielowi zaświadczenie o przeprowadzeniu szczepienia i wpisuje ten fakt do książeczki zdrowia lub paszportu psa. Dalej przez całe życie zwierzę musi być szczepione regularnie raz w roku.

– Koszty szczepienia są uzależnione od miejsca, w którym się je wykonuje. Na wsiach często są prowadzone akcje, podczas których psa można tanio lub bezpłatnie zaszczepić. W większości lecznic szczepienie nie jest droższe niż 30–35 zł – wylicza Gruss.

 

Parwowiroza atakuje!

Zdaniem lekarki ze wszystkich chorób zakaźnych psów, poza wścieklizną, najgroźniejsza jest parwowiroza, którą w ostatnich latach coraz częściej się diagnozuje. Można powiedzieć, że choroba niejako powróciła, dlatego że nie szczepimy psów. Powoduje ona biegunki, wymioty, brak apetytu i odwodnienie. Niszczy kosmki jelitowe, poważnie upośledzając wchłanianie. Dla szczeniąt jest śmiertelna. Im młodszy pies, tym rokowania są gorsze. U szczeniąt poniżej 6. tygodnia życia parwowiroza jest w ponad 60% śmiertelna.

  Powinniśmy zawsze szczepić psy przeciwko parwowirozie. Jeżeli urodzą się w naszym gospodarstwie, to po ukończeniu 6.–7. tygodnia życia powinniśmy je immunizować po raz pierwszy. Następnie do ukończenia 16. tygodnia życia szczepimy regularnie w odstępach 3–4-tygodniowych. Jest to o tyle ważne, że właśnie w tym okresie szczenięta mają najmniej przeciwciał matczynych we krwi – wyjaśnia Gruss. Szczepienie przypominające należy wykonać po roku od szczenięcego, a następnie co roku przez całe życie psa.Szczepionki kombinowane

Nosówka coraz rzadziej występuje wśród psów. Nie należy jej lekceważyć, bo może być śmiertelna, szczególnie dla młodych osobników. Podobnie jak zakaźne zapalenie wątroby u psów.

– Szczepimy dokładnie tak samo, jak przeciwko parwowirozie, używając preparatów kombinowanych, gdzie jedna iniekcja zabezpiecza przed parwowirozą, nosówką i zakaźnym zapaleniem wątroby. To bardzo wygodna metoda – przyznaje lekarka. Jej zdaniem do kalendarza szczepień, szczególnie na wsiach, należy wprowadzić też coroczne szczepienie przeciwko leptospirozie psów. Psy zakażają się tą chorobą, pijąc wodę z zanieczyszczonych moczem zbiorników wodnych, czy kałuż, co nie jest rzadkim widokiem. Tu również dysponujemy preparatami kombinowanymi. Ich koszt w zależności od zawartych patogenów wynosi od 60 do 100 zł.

 

Psy kaszlą

Kaszel kenelowy od kilku już ładnych lat coraz częściej atakuje psy. Jest to zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli. Wielu odnosi chorobę do ludzkiej grypy, tu jednak infekcję wywołują różne wirusy i bakterie. Psy zakażają się łatwo przy kontakcie bezpośrednim lub np. pijąc czy jedząc z jednej miski. Głównym objawem jest suchy, napadowy kaszel. Lekarka opisuje, że psy kaszlą, jakby chciały coś wypluć.

– Mimo że nie jest choroba zagrażająca ich życiu, to zdrowie potrafi nadszarpnąć, dlatego zalecam zabezpieczanie czworonogów również przed nią. Tu dysponujemy szczepionką donosową, którą podaje się raz w roku – wyjaśnia specjalistka.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 22:37