StoryEditor

500 tys. ha zagrożone minami i niewybuchami. Ukraina przywraca grunty rolne do użytku

Ukraina podjęła plan, przywrócenia do użytku ponad 500 tysięcy hektarów gruntów rolnych, które są zagrożone przez miny i niewybuchy. W ciągu ostatniego roku saperzy zbadali i rozminowali ponad 160 tysięcy hektarów ziemi. Jednak prace są utrudnione przez trwające działania wojenne z Rosją i brak wystarczających zasobów.
14.01.2024., 13:00h

Nowy plan rządu na rozminowanie gruntów

Ukraina zaktualizowała swój plan priorytetowego przywrócenia ziem rolnych do użytku od początku 2024 roku. Teraz, zgodnie z planem pilnego badania i w razie potrzeby, oczyszczenia i rozminowania, obejmuje on ponad 512 tysięcy hektarów gruntów rolnych.Poinformowała o tym Pierwsza Wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Ukrainy Julia Swirydenko.

Według niej w ubiegłym roku zbadano i rozminowano 274 tysiące hektarów ziemi rolnej, co stanowi ponad połowę planowanego obszaru, które zamierza się zwrócić rolnikom w ciągu czterech lat.

- Dlatego plan został zrewidowany. Do niego dołączono nowe ziemie, które będą rozminowywane w pierwszej kolejności. Teraz naszym celem jest przywrócenie do użytku gospodarczego, do wykorzystania gospodarczego ponad 512 tysięcy hektarów ziemi – powiedziała Julia Swirydenko.

Zobacz także: Protest rolników w Rumunii. O co walczą rolnicy?

Z kolei zastępca Ministra Gospodarki Igor Bezkaravajny powiedział, że plan został uaktualniony z uwzględnieniem sprecyzowanych danych regionalnych administracji wojskowych i propozycji operatorów. Jego zdaniem realizacja zaktualizowanego planu pozwoli, między innymi, bardziej racjonalnie wykorzystywać dostępne zasoby. Podkreślił, że w ciągu roku znacznie zwiększyły się możliwości rozminowania, dzięki większej liczbie operatorów i maszyn.

- Przez rok wspólnymi wysiłkami wszystkich zainteresowanych stron wiele osiągnęliśmy. Dziś mamy nie sześciu operatorów jak rok temu, a prawie trzydziestu. I ich liczba będzie tylko wzrastać. Mamy około 30 maszyn do rozminowania, których nie było na początku ubiegłego roku. I ich też będzie jeszcze więcej. W związku z tym musimy korygować nasze plany-aby systemowo i, co najważniejsze, racjonalnie wykorzystywać nowe możliwości – powiedział zastępca Ministra Gospodarki.

Jednak przyznał, że najtrudniejsze zadania są jeszcze przed nimi, ponieważ prace z rozminowania zbliżają się do strefy konfliktu na wschodzie Ukrainy.

- Przy tym zdajemy sobie sprawę, że najtrudniejsze - przed nami. Prace z rozminowania zbliżają się do regionów, gdzie toczyły się intensywne walki. I to może spowolnić tempo postępu saperów. Dlatego patrzymy na plan z umiarkowanym optymizmem – podsumował Bezkaravajny.

Osiem regionów objętych planem

Zgodnie z zaktualizowanym planem, priorytetowe przywrócenie ziem do użytku będzie odbywać się w 8 regionach. Przewiduje się badanie i w razie potrzeby oczyszczanie i rozminowanie w:

  • Obwodzie donieckim - 12,8 tys. ha
  • Obwodzie czernihowskim - 2 tys. ha
  • Obwodzie sumskim - 85 ha
  • Obwodzie dniepropietrowskim - 6,6 tys. ha
  • Obwodzie kijowskim - 9,4 tys. ha
  • Obwodzie mikołajowskim - 44 tys. ha
  • Obwodzie charkowskim -190 tys. ha
  • Obwodzie chersońskim - 248 tys. ha

Rekompensaty dla rolników i właścicieli ziemi

Oprócz rozminowania ziemi, rząd Ukrainy planuje również zrekompensować rolnikom i właścicielom ziemi straty z powodu min lub niewybuchów na ich gruntach. Jak oświadczył premier Ukrainy Denis Szmyhal, w ubiegłym roku po zbadaniu i oczyszczeniu zwrócono do użytkowania ponad 200 tys. ha ziem rolnych.

- Cel jest niezmienny - w ciągu nie więcej niż 10 lat skierować do eksploatacji 80% potencjalnie zaminowanych powierzchni. W tym celu będziemy angażować do rozminowania innowacyjne opracowania, tworzyć z partnerami wspólne produkcje techniki rozminowującej, szkolić specjalistów, rozwijać rynek operatorów działalności przeciwnikowej – powiedział Denis Szmyhal.

Budżet państwa na 2024 rok przewiduje 3 mld hrywien (ok. 79,4 mln dolarów) na rekompensaty dla rolników i innych właścicieli ziemi, którzy ponieśli straty z powodu min lub niewybuchów na swoich gruntach.

Mkh na podst. Ministerstwo Gospodarki Ukrainy, Gabinet Ministrów Ukrainy (kmu.gov.ua)

Fot: Canva

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. maj 2024 10:05