Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraina: Rosyjscy okupanci stworzyli w Zaporożu całą infrastrukturę dla kradzieży zboża!

Obrazek

Jak donosi ukraiński wywiad, Rosjanie już nie tylko kradną ukraińskie zboże od rolników na okupowanych terytoriach, ale tworzą całe zaplecze logistyczne, aby ułatwić sobie ten proceder.

Maryia Khamiuk21 lipca 2022, 06:00
Jak czytamy w komunikacie resortu, dla organizacji tego procesu utworzono tak zwaną Państwową Kompanię Zbożową, którą kontroluje były ukraiński deputowany, Jewgienij Balicki, pełniący również obowiązki szefa regionalnej administracji wojskowo-cywilnej na okupowanym terytorium. 

Spółka skupuje zboże

Tworząc sprawnie funkcjonującą infrastrukturę wywozu zboża, kolaboranci zdobyli windę portową przedsiębiorstwa „Nova Khortycia” w Berdiańsku, kompleks załadunkowy „Ascet Shipping” w Berdiańsku, elewatory wielu firm handlujących zbożem, jak chociażby „Kernel” czy „Optimus”.  

Utworzona spółka ustaliła własne ceny skupu produktów rolnych: 
  • pszenica paszowa – 6 tys. rubli/t – ok. 508 zł/t;
  • pszenica spożywcza – 9 tys. rubli/t – ok. 763 zł/t;
  • jęczmień – 7 tys. rubli/t – 593 zł/t.

Niezadowoleni z niskiej ceny producenci rolni starają się nie sprzedawać zbiorów, ale przechowywać je w magazynach. W przypadku ich braku wolnych magazynów – w innych nie przystosowanych do tego pomieszczeniach, a nawet na otwartych przestrzeniach.

Na Zaporożu 20 elewatorów!

Według danych ukraińskich służb, na Zaporożu Rosjanie „znacjonalizowali” już 20 elewatorów zbożowych.

– W rzeczywistości ukradli te elewatory, ponieważ ich prawdziwi właściciele nie godzili się z nimi współpracować – podaje strona ukraińska.

Na terenach okupowanych, okupanci przedstawiają ponoć rolnikom dwie opcje: albo ci współpracują i sprzedają ziarno według ustalonych cen (kilkakrotnie niższych od krajowych), albo tracą całe gospodarstwo.

Fot. Pixabay
Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)