StoryEditor

Rolnicy z Ukrainy nie będą w stanie wywieźć całego zboża samochodami i koleją

Bombardując port w Odessie, Rosja de facto wprowadziła blokadę morską Ukrainy zaraz po wygaśnięciu umowy zbożowej. Od początku rosyjskich bombardowań na Ukrainę nie wpłynął ani jeden ładunek.
24.07.2023., 10:07h
Ta sytuacja uniemożliwia działalność morskich przewoźników zboża, ponieważ ubezpieczyciele statków odmawiają teraz wysłania ich do strefy potencjalnego zagrożenia. Pozostają zatem tylko trasy alternatywne.

Eksport zbóż przez porty w Dunaju jest droższy


Opcji tras alternatywnych jest niewiele. Ale jednak one są: porty na Dunaju, Gdańsku i Gdyni, a także w bułgarskiej Konstancji.
Najbardziej atrakcyjną opcją są ukraińskie porty nad Dunajem. Chociaż mają one ograniczony potencjał przepustowości limitowanym 5-8 mln ton zboża rocznie, oficjalnie uważa się, że przez porty naddunajskie można wyeksportować nawet do 20 mln ton. Ale koszt tych transportów jest znacznie wyższy niż przez Odessę. Tak transport z Izmail do rumuńskiej Konstancji kosztuje 35-37 Euro za tonę. Natomiast w kierunku Niemiec taryfa transportowa wynosi 100-115 Euro.

Transport kołowy zboża też jest problematyczny


Jak obliczyli eksperci, nie da się przewieźć wszystkich zapasów i nowych zbiorów zbóż i roślin oleistych przy pomocy obecnych możliwości logistycznych transportem kołowym. Według szacunków będzie to wymagało 15-20 tysięcy ciężarówek, których kraj po prostu nie ma, a ich szybki zakup nie będzie możliwy.

Podobnie jak w zeszłym roku, głównym wnioskiem z tego kryzysu powinna być intencja inwestowania w przetwórstwo rolnicze. Czyli zamiast dziesiątek tysięcy ciężarówek ze zbożem do Europy, stojących w kolejkach na granicach i problemach z ograniczeniami w krajach tranzytowych lepiej rozwijać przetwórstwo na Ukrainie i transportować mąkę zamiast zboża. Jest to zarówno prostsze, jak i bardziej opłacalne niż sprzedaż surowców – twierdzą eksperci.

Kolejne porty są bombardowane


Rosja kontynuuje ostrzał i bombardowanie ukraińskich portów. Po Odessie Rosjanie wzięli na cel port rzeczny w Danubie. W nocy i rankiem 24. lipca br. 136 rosyjskich dronów kamikadze zaatakowało ten obiekt niszcząc część infrastruktury w porcie.

Marek Sztejer

Fot. LAtifundist.com/Twitter
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 19:02