StoryEditor

Dopłaty do kukurydzy 2024: Do ARiMR spływa dużo wniosków, biura powiatowe są czynne dłużej

Tylko do czwartku 29 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować od rolników wnioski o dopłaty do kukurydzy. Czasu na złożenie dokumentów jest mało, ale biura powiatowe pracowała także w minioną sobotę, a do końca miesiąca będą także czynne dłużej niż zwykle.
26.02.2024., 16:19h

Przypomnijmy, że w budżecie na 2024 rok rząd zaplanował kwotę 1 mld zł na dopłaty dla rolników, którzy w 2023 roku zasiali kukurydzę i sprzedali ją po niskich cenach z uwagi na trudną sytuację rynkową. Konkretnie chodzi o rolników poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Nabór wniosków ogłoszono kilka dni temu i rolnicy mają czas na ich złożenie tylko do końca lutego.

Biura powiatowe ARiMR pracują dłużej

Nabór wniosków ogłoszono kilka dni temu i rolnicy mają czas na ich złożenie tylko do końca lutego. Dlatego biura powiatowe ARiMR w czasie naboru w dni robocze są czynne dłużej, były też otwarte w minioną sobotę. 

Agencja poinformowała, że aby sprawnie przyjąć wszystkie wnioski, godziny pracy biur powiatowych zostały wydłużone wg następujących zasad:

  • w dni robocze od 26 lutego do 28 lutego 2024 r. w godzinach 07:00-18:00;
  • w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego 2024 r., od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;

Przypomnijmy, że wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, drogą listowną (za pośrednictwem Poczty Polskiej), przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

Ile wniosków o dopłaty do kukurydzy wpłynęło do ARiMR?

W miniony piątek, a więc po dwóch dniach naboru, ARiMR,poinformowała o przyjęciu 52 tys. wniosków od rolników. Biura powiatowe były czynne także sobotę, więc dziś rano Agencja opublikowała aktualizację, z której wynika że przyjęto od rolników 64,5 tys. wniosków o dopłaty do kukurydzy. To oznacza, że w weekend przybyło ich 12,5 tys. W poniedziałek wieczorem liczba złożonych wniosków wzrosła do 95,5 tys.

Kto może otrzymać dopłaty do kukurydzy?

Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania dopłat do kukurydzy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Jakie są stawki dopłat do kukurydzy?

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, budżet programu wynosi 1 mld zł. Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

  • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
  • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jak informuje ARiMR, jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. To oznacza dla rolników redukcję podanych wyżej stawek pomocy.

Jak wypełnić wniosek o dopłaty do kukurydzy?

Wniosek o przyznanie dopłat do kukurydzy nie jest skomplikowany, ale aby ułatwić rolnikom jego wypełnienie przygotowaliśmy instrukcję. Wystarczy kliknąć w artykuł poniżej, aby przejść do tej instrukcji i wypełnić wniosek samodzielnie krok po kroku.

image

Dopłaty do kukurydzy: INSTRUKCJA wypełnienia wniosku KROK po KROKU

oprac. bcz na podst ARiMR

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 07:30