StoryEditor

Woda z dachu do opryskiwacza

Duże połacie dachów są bardzo dobrym źródłem wody, którą powtórnie możemy wykorzystać w gospodarstwie, o czym przekonuje Mateusz Kulecki, rolnik i youtuber z Pomorza.
23.05.2021., 16:05h

W marcu minął rok, kiedy zainstalowałem zbiornik na wodę deszczową – mówi Mateusz Kulecki, prowadzący blisko 116-ha gospodarstwo w miejscowość Sadłuki, położonej w gminie Mikołajki Pomorskie. Zbiornik marki Kingspan o pojemności 15 tys. litrów kosztował około 5,5 tys. zł i usadowiony jest na płytach drogowych. Trafia do niego deszczówka ze stodoły o powierzchni ok. 350 m2. Zebrana woda wykorzystywana jest głównie do oprysku i do podlewania ogródka. Z dwóch pozostałych budynków o powierzchni ok. 350 m2 i 400 m2 woda trafia do stawu, co jest również potencjalnym źródłem poboru wody do opryskiwacza.

Bufor i podgrzewacz

– Do podlewania ogródka zbiornik opróżniany jest grawitacyjnie, natomiast gdy wykorzystujemy wodę do oprysków, jest ona zasysana przez pompę opryskiwacza – dodaje młody hodowca, utrzymujący w zagrodzie stado 40 loch rasy złotnickiej w cyklu zamkniętym.

W ciągu roku zbiornik napełnił się kilkakrotnie, ale w okresie największych opadów to i tak nie wystarcza, dlatego przygotowując się do oprysku, młody rolnik z wyprzedzeniem nalewa tam wodę ze studni, by mogła się ogrzać. Tu ważny jest kolor, bo oprócz ogrzewania wody, czarna powłoka hamuje rozwój niepożądanych mikroorganizmów.

– Jak do tej pory woda w zbiorniku nigdy nie zakwitła, jest czysta, a na wlocie wody ze zbiornika mamy zamontowaną kratkę, wyłapującą liście i inne zanieczyszczenia – uzupełnia Kulecki, który w gospodarstwie uprawia pszenicę, pszenżyto, żyto, rzepak, groch, kukurydzę i jęczmień jary.

– Myślę, że w ubiegłym roku do oprysku zużyliśmy ok. 50 tys. l deszczówki – szacuje

Plan rozbudowy

– Specjalnie wybrałem zbiornik o pojemności 15 tys. l, bo ma kompaktowe wymiary i łatwiej jest zebrać wodę z daleko umiejscowionych rynien na budynku. W planach mam zakup kolejnego – dodaje.

Zdaniem Mateusza Kuleckiego, dodatkowym plusem zbierania wody opadowej z dachów jest fakt niezalewania podwórka, co przy nieutwardzonym terenie ma bardzo duże znaczenie. Właśnie dlatego część budynków zdecydował się podłączyć do pobliskiego stawu, gdzie również zbiera wodę z dachów. W tym roku młody rolnik zamierza odprowadzić tam wodę z kolejnych dachów.

– Inwestycja w magazynowanie wody opadowej jest dobrym posunięciem nie tylko ze względów ekonomicznych – podkreśla nasz rozmówca.

top_agrar_polska

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:54