StoryEditor

Kryzys po zniesieniu kwot? KE ma wątpliwości

Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie dotyczące sytuacji na rynku mleczarskim oraz funkcjonowania „Pakietu mlecznego z 2012 r.”. Opisuje tam korzystne perspektywy rynku przetworów mlecznych.
01.07.2014., 15:07h

KE uważa, że jest zbyt wcześnie, by dostrzec znaczny wpływ pakietu mlecznego na sektor mleka, w szczególności w regionach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Uzgodnienia niezbędne do wykorzystania w pełni możliwości pakietu mlecznego, takie jak tworzenie organizacji producentów i organizacji negocjacji zbiorowych, wymaga czasu i dynamiki ze strony samych rolników.

Ponadto stwierdza, że pomimo pozytywnych perspektyw na światowych rynkach mleczarskich, charakteryzujących się znacznymi możliwościami wzrostu w nadchodzących latach, pojawiają się również wątpliwości co do zdolności ram regulacyjnych UE do radzenia sobie ze zmiennością rynku lub nawet sytuacją kryzysową po zniesieniu kwot, zwłaszcza w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju produkcji mleka w całej UE oraz unikania ekstremalnej koncentracji na najbardziej wydajnych obszarach.

KE będzie prowadzić debatę nad tymi problemami i omówi dodatkowe narzędzia radzenia sobie w takich sytuacjach.

e-abi

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:12