StoryEditor

Targi FERMA 2024 – oferta dla produkcji zwierzęcej

Trwające od piątku targi FERMA 2024 – organizowane w Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym zgromadziły blisko 150 wystawców z Polski i zagranicy.
25.02.2024., 13:15h

 W czasie organizowanych w ostatni weekend lutego targów można było zapoznać się z ofertą blisko 150 wystawców w szczególności związanych z obszarem produkcji zwierzęcej. Specjalistyczne targi FERMA są świetną okazją zarówno dla hodowców bydła, trzody chlewnej jak i drobiu, by poznać nowości wprowadzane na rynek przez producentów oraz zgłębić aktualną ofertę. 

Potrzebujemy produkcji zwierzęcej

Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali przedstawiciele branży rolniczej, a także organizatorzy wydarzenia. Punktem wspólnym ich wypowiedzi było stwierdzenie – sektor rolniczy jest w trudnym okresie i ważne jest utrzymanie produkcji polskiej żywności i rodzimych gospodarstw rolnych na poziomie zabezpieczającym nasz rynek wewnętrzny oraz coraz większy eksport.

Obecny na targach wiceminister Stefan Krajewski podkreślał, że Polska musi rozwijać produkcję zwierzęcą, a rolnicy łączący produkcję roślinną z produkcją mleka czy mięsa zasługują na szczególne uznanie. Zagospodarowanie nadwyżek zbóż jest możliwe tylko na drodze przetworzenia ich na produkty zwierzęce. W wielu gospodarstwach w Polsce, szczególnie w regionach ze słabymi glebami, bez produkcji zwierzęcej opłacalność działalności rolniczej byłaby wyjątkowo kiepska. 

Zainteresowanie młodych targami

Pierwszego dnia wydarzenia sporą część zwiedzających stanowiła młodzież, co pokazuje, że wśród młodych ludzi jest chęć poszerzania swojej wiedzy z zakresu szeroko pojętego rolnictwa. Na targach przygotowano cieszący się dużym zainteresowaniem kącik, w którym można przenieść się do wirtualnego świata, gdzie istnieje możliwość poprowadzenia własnego gospodarstwa. 

Wystawcy prezentują podczas wydarzenia m.in. nowoczesne systemy żywienia, kwalifikowany materiał siewny mieszanek pastewnych, elementy wyposażenia obór, chlewni i kurników oraz systemy instalacji do biogazowni rolniczych, które w Polsce zyskują coraz większe zainteresowanie. 

Fora, seminaria i debaty podczas Targów FERMA

Targom towarzyszyły fora dyskusyjne i program seminariów poświęconych produkcji trzody chlewnej – w kontekście dobrostanu zwierząt, a także grypy ptaków czy nowoczesnej produkcji mleka.

Obecność tak wielu specjalistów pozwoliła odwiedzającym na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a prowadzone konferencje tematyczne są swoistą dawką wiedzy na aktualne problemy z sektora hodowli zwierząt i trendów w jakim zmierza rolnictwo oparte o produkcję zwierzęcą. Podczas debat i wystąpień przedstawicieli świata nauki sporo uwagi poświęcono innowacyjnym technologiom uprawy roślin paszowych, a także problemom w zwalczaniu chwastów w roślinach uprawnych m.in. w związku z ograniczeniami stosowaniu herbicydów. 

W ramach dyskusji panelowych eksperci debatowali nt. oczekiwań konsumentów wobec produkcji zwierzęcej w kontekście ograniczenia presji na środowisko. Jednym z ważniejszych tematów w trakcie debaty zorganizowanej przez redakcję top agrar Polska była kwestia poprawy wizerunku producentów trzody chlewnej, który to sektor w ostatnich latach w największym stopniu stracił na znaczeniu gospodarczym, a Polska stała się importerem netto już nie tylko warchlaków do tuczu, ale także mięsa wieprzowego. Pełny zapis debaty już niebawem na topagrar.pl.

Błażej Szczepański 

 

Halo Wieś
Autor Artykułu:Halo Wieś
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 11:01