StoryEditor

Deficyt wody na polach się kumuluje

Statystyka wskazuje, że nawet w latach z suszą roczne sumy opadów są zbliżone do wielolecia. Jednak w wielu indywidualnych przypadkach jest odwrotnie…
05.12.2022., 11:12h
Niedawno pisaliśmy, że w woj. zachodniopomorskim z powodu mocno wysuszonej gleby nawet na początku 3 dekady listopada były kłopoty z poprawnym zaoraniem gleby przed zimą. Mamy dodatkowe dane opadowe z tej lokalizacji, dlaczego tak się dzieje.
Wskazują one ponadto na kumulowanie się rocznego deficytu wody opadowej. Czy zatem już niebawem, zamiast o suszy rolniczej będziemy pisać o suszy hydrologicznej. Oby tak się nie stało, bo jest ona postępującym następstwem suszy atmosferycznej i rolniczej. Oznacza bowiem długotrwałe obniżenie ilości wody w rzekach i jeziorach, które to zjawisko odnotowujemy i obserwujemy coraz częściej, chociaż jeszcze nie we wszystkich rejonach kraju.
Trzyletnie zestawienie
Nadesłane przez rolnika z gminy Tuczno (woj. zachodniopomorskie) wyniki pokazują jednoznacznie, że od trzech lat obniża się w tej okolicy roczna suma opadów, ujemny też jest jej bilans za drugie półrocze z dużym udziałem okresu pełni wegetacji, kształtowania i gromadzenia plonu oraz dojrzewania upraw. Inny z rozmówców tego województwa powiedział, że: „Tak suchej jesieni jak w tym roku nie było tu od bardzo dawna”.

Roczna suma opadów (poste...
Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 07:02