StoryEditor

Jak długo pomocnik rolnika z Ukrainy może legalnie pracować w gospodarstwie?

W gospodarstwie rolnika pracują jak pomocnicy obywatele Ukrainy. Jak długo mogą zostać i pracować w Polsce?
04.08.2023., 14:08h

Pomocnik rolnika

Jestem rolnikiem ubezpieczonym z mocy ustawy w KRUS. W moim 50-hektarowym gospodarstwie rolnym pracują obywatele Ukrainy, świadcząc pomoc w zakresie produkcji roślinnej na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach, jako pomocnicy rolnika. Do kiedy mogą legalnie świadczyć pomoc?

Przemysław Z. (woj. pomorskie)

Legalny pobyt obywateli Ukrainy

W wyniku nowelizacji przepisów ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU z 2023 r., poz. 103, ze zm.), okres pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski, uznawany za legalny, na mocy ww. ustawy został wydłużony do 4 marca 2024 r.

dyzur eksperta krus porady dla rolnikow

Oznacza to, że pomocnicy rolnika, będący obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. i których pobyt w Polsce będzie w dalszym ciągu legalny, mogą do 4 marca 2024 r. świadczyć pomoc w pana gospodarstwie rolnym w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach.

Ewa Jaworska-Spicak, ekspertka KRUS
fot. poglądowe EnvatoElements

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:33