StoryEditor

11 tys. ha ziemi rolnej uprawiane przez osoby, które nie mają do tego prawa!

Ponad 11 tys. ha państwowej ziemi rolnej w Polsce uprawiają osoby, które nie mają do tego prawa. Ich odzyskanie i ponowne włączenie do zasobów Skarbu Państwa bywa mimo dość jasnych przepisów skomplikowane i długotrwałe. Czasami pomóc muszą rolnicy.
Arkadiusz Jakubowski
03.06.2024., 09:15h

Z danych KOWR w Warszawie wynika, że 31 grudnia 2023 r. w tzw. bezumownym użytkowaniu pozostawało dokładnie 11 214 ha należącej do Skarbu Państwa ziemi. Najwięcej w województwach warmińsko-mazurskim (2932 ha) i dolnośląskim (2765 ha), najmniej w małopolskim (1 hektar!) i lubelskim (18 ha). W trzech województwach (pomorskim, świętokrzyskim i podlaskim) tego problemu w ogóle nie ma. A jak wygląda sytuacja w województwie opolskim? Na koniec 2023 roku były tam 622 ha.

Zobacz także: Przetarg na ziemię po Top Farms – ile gruntów trafi do rolników? [VIDEO]

Rolnicy zaprotestowali - Ta ziemia powinna wrócić do zasobu KOWR!

Opolskie plasuje się mniej więcej w połowie stawki. Dlaczego o tym województwie piszemy? Bo to właśnie tam, w powiecie namysłowskim w marcu doszło do incydentu, dzięki któremu problem bezumownie wykorzystywanej ziemi nabrał rozgłosu. O spektakularnej akcji rolników, którzy czynnie wystąpili w obronie, jakby nie było, publicznego interesu, informowało wiele mediów. Warto odkreślić, że akcja była tyleż spektakularna, co całkowicie legalna i spokojna. I co najważniejsze: cel osiągnęła. Ale po kolei.

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Arkadiusz JakubowskiArkadiusz Jakubowski
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 18:03