StoryEditor

Protest w Szczecinie – ciągniki nie mieszczą się na Wałach Chrobrego

Rolnicy z Drawna, Krzęcic i Choszczna ciągnikami zebrali się już o 7.00 w Reczu, inni rolnicy z Pełczyc z kolei ruszyli samodzielnie w kierunku stolicy woj. zachodniopomorskiego. Uczestnicy protestu ciągnikami udali się do Szczecina i ustawili pojazdy na Wałach Chrobrego. Protest się zaostrza. 
03.04.2023., 13:04h

Rolnicy z woj. zachodniopomorskiego nie dają za wygraną. Na Wały Chrobrego w Szczecinie (długości 500 m) dotarło 30 kolejnych ciągników, reszta rolników dojechała z samochodami. Na wałach zrobiło się tłoczno i głośno. W Szczecinie było dzisiaj około 230 ciągników. 

Warto zaznaczyć, że to nie jednorazowy wyjazd rolników, ale ciągła akcja protestacyjna, która ma potrwać nawet miesiąc. Rolnicy są już w Szczecinie od 23 marca br., gdzie rozbili zielone miasteczko. Rolnicy rozdają mieszkańcom Szczecina owoce i warzywa, próbują tłumaczyć dlaczego są w centrum miasta i utrudniają ruch. Wyjaśniają sytuację dotyczącą rynku warzyw i ogromnych marż narzucanych przez markety chociażby na ziemniaki. Wielu mieszkańców Szczecina popiera akcję protestacyjną. Sytuacja w rolnictwie się pogarsza m.in. na rynku zbóż, drobiu, mleka oraz warzyw i owoców. Za stan polskiego rolnictwa według nich odpowiedzialna jest UE oraz polski rząd, który nie realizuje postulatów rolników. 

23 marca br. rolnicy z woj. zachodniopomorskiego wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego apel, który miał być przekazany przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. 

- Rolnicy zgromadzeni w Szczecinie na akcji protestacyjnej manifestują swój sprzeciw wobec szybko pogarszającej się sytuacji ekonomicznej rodzinnych gospodarstw towarowych. Sytuacja w jakiej znalazły się nasze gospodarstwa jest efektem aktualnej polityki Unii Europejskiej i polskiego rządu - podkreślili rolnicy. Wymienili szereg problemów które dotykają polskie gospodarstwa, tych związanych z kryzysem na rynku zbóż, ale również zmian, które wdraża Zielony Ład. Zaznaczyli, że oczekują szybkich i zdecydowanych działań chroniących egzystencję rodzinnych gospodarstw towarowych, które pełnią ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i suwerenności żywnościowej społeczeństwa.

 

Organizatorami protestu rolników w Szczecinie jest Zachodniopomorska Rada Wojewódzka NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie. Ponadto rolnikom wsparcia udziela Zachodniopomorska Izba Rolnicza.

     

 

Postulaty rolników z NSZZ Solidarność RI

Postulaty rolników nie zmieniają się, gdyż sytuacja na rynku zbóż nadal nie jest opanowana, a do Polski wjeżdża zboże, rzepak i kukurydza z Ukrainy w dużych ilościach. W poprzednich protestach rolnicy domagali się: 

1. Wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego import zbóż i rzepaku z Ukrainy.
2. Ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji.
3. Utrzymania opłacalności produkcji rolnej.
4. Uruchomienia terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice Polski.

dkol
Fot. Koszalin NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 10:37