StoryEditor

25 mld euro dotacji w Planie Strategicznym WPR – jak rolnicy będą mogli skorzystać z tych pieniędzy?

Sejm przyjął ustawę o Planie Strategicznym, która umożliwi rozdysponowanie ponad 25 mld euro dotacji. Rząd apelował do parlamentarzystów o szybkie tempo prac, tak aby rolnicy mogli złożyć wnioski już 15 marca, a 1 grudnia rozpoczęła się wypłata pieniędzy.
30.01.2023., 15:01h

Podstawowym celem uchwalonej przez Sejm ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej jest stworzenie podstaw prawnych reformy Wspólnej Polityki Rolnej na poziomie krajowym od roku 2023.

Plan Strategiczny wiąże się z zupełnie nowym podejściem do wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej. W jednym dokumencie ujęte zostały zarówno interwencje w formie płatności bezpośrednich, interwencje sektorowe, I filar WPR, jak i interwencje dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, pomoc techniczna, czyli II filar WPR, a także przejściowe wsparcie krajowe finansowane ze źródeł budżetowych tłumaczył w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Wprawdzie unijne przepisy w tym zakresie wiążą w całości i są stosowane bezpośrednio, państwa członkowskie zobligowane są do ustanowienia odpowiedniego systemu zarządzania i kontroli oraz do przyjęcia wszystkich przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych w celu zapewnienia skutecznej ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.

Jaki przewidziano budżet Planu Strategicznego?

Plan Strategiczny WPR będzie realizowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, na które składa się ws...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:24