Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zobacz, co się zmieni w Krajowym Planie Strategicznym

Obrazek

– Jesteśmy gotowi do zgłoszenia zmian w Planie Strategicznym i wierzę, że Komisja Europejska przychyli się do tych wniosków – zapowiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Komitet Monitorujący PS WPR zbiera się już w połowie miesiąca.

wk10 grudnia 2022, 12:22
Podczas senackiej konferencji „Zielony Ład w rolnictwie, a realizacja Krajowego Planu Strategicznego” padła ważna deklaracja komisarz ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego dotycząca jego przychylności w sprawie wniosków o wprowadzenie zmian w zatwierdzonym już polskim Planie Strategicznym. Przez cały okres do 2027 r. takich zmian można wprowadzić 8

80% okrywa zimowa budzi największe wątpliwości

Jedną z pierwszych jakie chce zgłosić resort rolnictwa będzie kwestia dotycząca okrywy ochronnej gleby. 

– 80-procentowa okrywa zimowa, która jest jednym z trudniejszych elementów dotyczących warunkowości, wiem, że to budzi największe wątpliwości. Ale to nie oznacza, że to jest temat zamknięty. Przy negocjacji Planu Strategicznego WPR ten zapis był przez nas najbardziej kontestowany. Natomiast był taki wybór, albo dalej trwać w negocjacjach, albo go zatwierdzić i skorzystać z możliwość zmian w programie. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest zapis idealny – zapowiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który dodał, że rząd podczas negocjacji z Brukselą upierał się przy 50-procentowej okrywie. 

Zmiany do Planu Strategicznego będą przygotowane 15 grudnia 

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że powyższe rozwiązanie było kompromisem. Jednocześnie zmiany do Planu Strategicznego będą przygotowane już 15 grudnia podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego PS WPR. 

– Będziemy zgłaszać mnóstwo uwag. W ciągu dwóch, trzech tygodni te uwagi pójdą do Komisji Europejskiej. I czekamy na pozytywną reakcję. Nie zależy mi, aby komplikować system, tylko go upraszczać. Jeśli Komisja Europejska będzie to akceptować, a różnie to bywało, to dobrze. Choćby te 80% okrywy śnieżnej, my upieraliśmy się przy 50%. Ale cieszę się z deklaracji pana komisarza, że będzie wszystko akceptował – dodał szef resortu rolnictwa. 

„Co ugorowanie ma do ochrony środowiska i klimatu?”

Minister rolnictwa poruszył także kwestie obowiązkowego 4-procentowego ugorowania, które zostało zawieszone po wybuchu wojny na Ukrainie. 

– Paradoksem jest to, że wojna spowodowała refleksję w tym temacie. Nie do końca rozumiem, co ugorowanie ma do ochrony środowiska i klimatu – podsumował H. Kowalczyk. 

Szmulewicz: W płodozmianie rzepak 65% ze zbożem? 

Organizacje rolnicze już teraz zgłaszają potrzebę wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących utrzymania bydła na uwięzi oraz obowiązkowego płodozmianu. 

– Jeżeli ktoś mi mówi, że ma być właściwy płodozmian i mówi, że w uprawach ma mieć 65% jednej rośliny, tak zwanej dominującej oraz łączyć zboża z rzepakiem, to chyba w ogóle nic wspólnego nie miał z rolnictwem. W płodozmianie rzepak 65% ze zbożem? Rozumiem, że jakbyśmy nawet prowadzili 60% zboża, bo mamy dzisiaj 80% zbóż w strukturze zasiewów na gruntach rolnych, i to trzeba zmniejszać, bo tak jest źle. Ale włączyć w to rzepak? Chyba coś jest nie tak – mówił podczas sejmowej debaty we wrześniu Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
fot.: MRiRW


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)