Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Będzie większy budżet na dopłaty do ubezpieczeń rolnych

Obrazek

 

Ponad 1,1 mld złotych na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich przeznaczy w tym roku budżet państwa. Jakie zmiany czekają rolników, którzy będą zainteresowani kupnem polisy.

wk13 stycznia 2023, 11:00

Z informacji przedstawionej w Sejmie przez ministerstwo rolnictwa wynika, że w budżecie państwa na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2015 r. przeznaczono 173 mln zł., a w 2021 r. było to już 548 mln zł.

- W roku 2022 producenci rolni wykorzystali na te dopłaty kwotę 760 mln zł. Tak więc widzimy, że ta kwota rośnie. Na rok bieżący zaplanowaliśmy 1120 mln zł, w tym 920 mln zł w części budżetowej Rolnictwo i 200 mln zł w rezerwach celowych – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, który zapewnił, że powyższe kwoty są wystarczające, nawet biorąc pod uwagę rozszerzenie katalogu upraw rolnych objętych dopłatami do składek ubezpieczenia o uprawy słonecznika, facelii, lnu i konopi, jak również o doprecyzowanie, że gryka będąca zbożem może być ubezpieczana z dopłatami do składek.

Aktualnie projekt zmiany ustawy w tym zakresie jest przygotowany pod obrady stałego komitetu Rady Ministrów.

AGRO TUW już działa 

Resort rolnictwa poinformował także posłów, że w ubiegłym roku powstało Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, AGRO TUW, którego głównym udziałowcem jest Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

- Chodziło nam o to, aby dać rolnikom możliwość ubezpieczania się w formie wzajemnościowej, gdzie rolnik oprócz tego, że uzyskuje możliwość ubezpieczania, jest współwłaścicielem, jest udziałowcem TUW-u – tłumaczył wiceminister R. Bartosik.

Cesja dopłat bezpośrednich

W tym roku rząd przygotował także możliwość cesji dopłat bezpośrednich.

- Rolnik nie musi już sam płacić za ubezpieczenie. Wystarczy tylko, że dokona cesji w agencji i wtedy agencja pobiera te środki z dopłat, tak że tutaj rolnik już nie musi płacić – powiedział poseł Robert Telus.

wk
Fot. archiwumWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)