StoryEditor

Co z wypłatą pomocy suszowej za 2019 rok? Minister rolnictwa odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich

Miesiąc temu informowaliśmy o interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z prośbą o udzielenie wyjaśnień w sprawie wypłaty rolnikom zaległej pomocy suszowej za 2019 rok. Kilka dni temu RPO doczekał się pisemnie odpowiedzi szefa resortu rolnictwa.
10.06.2020., 09:06h
Rzecznika Praw Obywatelskich zaniepokoiło to, że nie wszyscy rolnicy otrzymali pomoc suszową, o którą wnioskowali w 2019 roku w związku z klęską suszy. Wnioski o przyznanie tego wsparcia można było składać w ARiMR od września do listopada 2019 roku, ale w ramach kolejnych transzy uruchamianych przez rząd  na wypłatę tej pomocy pieniędzy nie starczyło dla wszystkich wnioskodawców.

Dlatego Adam Bodnar skierował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego pismo, w którym domagał się wyjaśnień w tej sprawie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W odpowiedzi na pismo RPO ministerstwo poinformowało, że w związku z ubiegłoroczną suszą, zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji na dzień 29 maja 2020 r., pomoc w formie dotacji została wypłacona 261.746 beneficjentom na kwotę 1.239,6 mln zł, w tym 35.739 beneficjentom zostały wypłacone zaliczki na kwotę 89,35 mln zł.

Na rozpatrzenie wniosków i wypłatę pomocy w wysokości ok. 1.054,97 mln zł oczekuje 126.407 producentów rolnych, w tym 35.739 producentów rolnych, którzy otrzymali zaliczki. Nie ma natomiast możliwości określenia jaką liczbę beneficjentów pomocy stanowią małe gospodarstwa rolne, gdyż nie ...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:37