StoryEditor

Dlaczego rolnicy nie dostali zaliczek dopłat lub tylko część pieniędzy? RPO pyta ARiMR

Mimo obietnic premiera Mateusza Morawieckiego z września ubiegłego roku, niektórzy rolnicy nie tylko nie otrzymali 70% zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i PROW, ale w ogóle nie dostali pieniędzy. Sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich.
26.06.2023., 11:06h

Rolnicy bez obiecanych pieniędzy

Rolnicy stracili cierpliwość i zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich w kwestii wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i działań obszarowych w ramach PROW 2014-2020 i ONW. Beneficjenci skarżą się, że nie tylko nie otrzymali w terminie obiecanych zaliczek, ale w ogóle nie widzieli pieniędzy. 

Rolnicy zgłosili się do RPO zaznaczając, że we wrześniu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki obiecał producentom, że otrzymają 70% zaliczki w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, jednak w rzeczywistości zarówno zgłaszający sprawę rolnik, jak i inni sąsiadujący z nim gospodarze otrzymali jedynie od 20 do 30% zaliczki. W niektórych przypadkach pieniądze w ogóle nie zostały wypłacone. 

Pismo wydano, ale gdzie są zaliczki dopłat?

W związku ze złożoną skargą zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, Stanisław Trociuk zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia do prezes ARiMR, Haliny Szymańskiej.  Jak zaznaczył w swoim liście Trociuk, potwierdzeniem słów rolnika, co do zapewnień o wysokości wypłacanych funduszy, mogą być informacje dostępne na stronie internetowej ARiMR.

Poszkodowany rolnik otrzymał decyzję, na mocy której przyznano mu płatność dla obszarów ONW i chociaż pismo dostał 20 marca 2023 r., pieniądze nie pojawiły się przez kolejny miesiąc. Wcześniej tego typu płatności wpływały na jego konto w czasie nie dłuższym niż 2 tygodnie.

Zdaniem rolnika problemem jest również pominięcie maja 2023 r. w okresie od września 2022 r. do kwietnia 2023 r., który obejmuje wypłata dopłat do nawozów, ponieważ przelewy dofinansowania ONW są znacznie opóźnione.

Dlaczego doszło do nieprawidłowości? Co się wydarzyło, że zaliczki na wypłatę dopłat bezpośrednich zostały zmniejszone i w jakich okolicznościach podjęto decyzję o wprowadzeniu tego typu zmiany oraz na kiedy planowane jest rozpoczęcie wypłaty dopłat do ONW? O to wszystko biuro RPO zapytało ARiMR. Na razie ARiMR nie przedstawiła swojego stanowiska w tej sprawie.

Sprostowanie


W odniesieniu do ostatniego akapitu powyższego tekstu ARiMR przysłała nam treść sprostowania, które publikujemy poniżej.

"Nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Zaliczki płatności bezpośrednich oraz obszarowych za 2022 r. (w tym ONW) wypłacane były od  17.10. do 30.11.2022 r. Przepisy nie pozwalają na ich realizację przed zakończeniem kontroli - o czym ARiMR informuje na stronie internetowej. 
Natomiast płatności końcowe przekazywane są od 1.12.2022 do 30.06.2023 r."

Poza treścią sprostowania Rzecznik ARiMR wyjaśnia, że Prezes Agencji w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące rzekomych nieprawidłowości związanych z przekazywaniem płatności bezpośrednich i obszarowych udzieliła drogą listowną 22 czerwca 2023 r.


jcz, na podst. bip.brpo.gov.pl
fot. EnvatoElements, Canva

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:24