StoryEditor

Dopłaty do zbóż: dziś pierwsze przelewy z ARiMR wyjdą do rolników

Od kilku miesięcy trwa zamieszanie związane z obiecanym przez rząd wsparciem finansowym dla rolników w postaci dopłat do zbóż. Było wiele zmian, aktualizacji i finalnie trwa też kilka naborów wniosków. Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że dziś lub jutro pierwsi rolnicy otrzymają dopłaty do zbóż na konta. Mamy nieoficjalne potwierdzenie z ARiMR, że dziś wyjdą pierwsze przelewy z centrali Agencji.
21.06.2023., 14:06h
Rolnicy są w trudnej sytuacji finansowej i czekają na wypłaty obiecanych przez rząd dopłat do zbóż. Nabory wniosków trwają od 14 kwietnia br. Dziś rano na antenie Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus obiecał uruchomienie pierwszych wypłat dla rolników na dziś lub jutro.

Dopłaty do zbóż trafią na konta


Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, z Centrali ARiMR dziś mają wyjść pierwsze przelewy na konta bankowe rolników z tytułu dopłat do zbóż. Obecnie trwa kilka naborów wniosków. Wypłaty dotyczą wniosków złożonych w pierwszym ogłoszonym naborze, który wystartował 14 kwietnia br. i dotyczył dopłat do pszenicy, kukurydzy i gryki sprzedanych między 1 grudnia 2022 roku a 14 kwietnia 2023 roku. Nabór formalnie zakończy się 30 czerwca, ale minister Telus zapowiedział, że pomoc otrzymają wszyscy rolnicy, którzy w terminie sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę i złożyli wniosek w ARiMR.


Ile wynoszą nowe stawki dopłat do pszenicy, kukurydzy i gryki?

Przypomnijmy aktualne stawki pomocy dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, którzy sprzedali ją w okresie od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 roku.


Dopłata do powierzchni upraw:

Województwo

Stara stawka na 1 ha

Nowa stawka na 1 ha

pszenicy

Lubelskie, Podkarpackie

825 zł

1375 zł

kukurydzy

1050 zł

1750 zł

gryki

-

875 zł

pszenicy

Małopolskie, Podlaskie, Świętokrzyskie, Mazowieckie

660 zł

1265 zł

kukurydzy

840 zł

1610 zł

gryki

-

805 zł

pszenicy

Pozostałych 10 województw

495 zł

1100 zł

kukurydzy

630 zł

1400 zł

gryki

-

700 zł


Tabela pokazuje nowe i stare stawki pomocy dla rolników, którzy sprzedali kukurydzę, pszenicę i grykę w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku.

W jaki sposób i w jakim terminie można składać wnioski o dopłaty do zbóż?

Termin składania wniosków został wydłużony z 31 maja do 30 czerwca 2023 r. Wnioski o przyznanie dopłat do pszenicy, kukurydzy i gryki trzeba złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić:
  • osobiście w biurze powiatowym ARiMR,
  • przez platformę ePUAP;
  • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl;
  • rejestrowaną przesyłką pocztową.

Czy rolnicy mogą jeszcze składać wnioski o dopłaty do zbóż?

Nabór, o którym piszemy wyżej trwa do 30 czerwca br. A zatem rolnicy, którzy sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę we wskazanym terminie mogą jeszcze wnioskować o przyznanie pomocy. Do 20 czerwca br. w tym naborze wpłynęło do ARiMR 56 tys. wniosków o dopłaty do zbóż.

POBIERZ NOWY WZÓR WNIOSKU O DOPŁATY DO KUKURYDZY, PSZENICY i GRYKI


W jaki sposób naliczane są dopłaty do zbóż: pszenicy, kukurydzy i gryki?


Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami rozporządzenia wysokość pomocy nie może przekroczyć:

  1. iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, kukurydzy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r., jednak nie więcej niż 300 ha łącznie;
  2. iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw. Powierzchnię tę oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy, kukurydzy lub gryki wynikającej z załączonych faktur i współczynnika: 5,5 – w przypadku pszenicy, 7 – w przypadku kukurydzy oraz 1,6 – w przypadku gryki.


oprac. bcz na podst. ARiMR

Fot. Canva


Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 13:03