StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie: zmiany w ekoschemacie Dobrostan krów mamek i opasów! Nie będzie rejestru wypasu!

Resort rolnictwa zaprezentował szereg zmian w ekoschematach, m.in. w Dobrostanie krów mamek i opasów. Wprowadzono zmianę, o którą apelowali hodowcy bydła mięsnego. 
22.06.2023., 12:06h

Aby móc skorzystać w ramach dopłat bezpośrednich w 2023 z ekoschematu Dobrostan zwierząt, poddziałania Dobrostan krów mamek i opasów, które korzystają z wybiegów i pastwisk rolnik według informacji ARiMR był zobowiązany oprócz złożenia wniosku, do przekazania rejestru wypasu między 1 a 7 października 2023 r., a rejestr wybiegu między 15 a 21 marca 2024 r. 

Wielu rolników narzekało na ten wymóg twierdząc, że to zbędna biurokracja i do weryfikacji wystarczy jedno oświadczenie. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MRiRW przekazano, że w.w. obowiązku będą zmiany, które z pewnością ułatwią codzienną pracę. 

- Aby uprościć sposób dokumentowania realizacji praktyk wypasu lub zapewnienia wybiegu krowom mamkom i opasom, wymóg bieżącego prowadzenia przez rolnika odpowiednich rejestrów zastąpiony będzie złożeniem oświadczenia. Ma to na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych i dzięki temu – ułatwienie rolnikom udziału w ekoschemacie Dobrostan zwierząt - podał resort rolnictwa. 

Podczas tej samej konferencji podano również, że nastąpią zmiany również w innych ekoschematach m.in. rolnictwie węglowym, rolnictwie ekologicznym oraz zasadach warunkowości. 

dkol  
Fot. Kolasińska

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 02:54