Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu: starczy dla wszystkich, ale to ostatni nabór?

Obrazek

Wydłużenia terminu naboru wniosków nie będzie, ale rząd będzie musiał przeznaczyć na to wsparcie znacznie więcej pieniędzy niż zakładano. Ponadto szykują się opóźnienia w wydaniu decyzji i zapewne wypłacie środków. Szczegóły na ten temat przedstawił dzisiaj minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas konferencji na temat pomocy suszowej oraz dofinansowań na wymianę pokrycia dachowego. 

Dorota Kolasińska17 listopada 2022, 11:06

Zakończony 15 listopada br. nabór wniosków w ramach pierwszych naborów z KPO (prawdopodobnie będzie ich jeszcze kilka w najbliższej perspektywie finansowej) na wymianę pokrycia dachowego cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jak podała ARIMR do 13 listopada zarejestrowano 24,25 tys. wniosków o ok. 304 mln zł dofinansowania na wymianę pokryć dachowych z azbestu. Jednak jak się okazuje nie wszystkim do 15 listopada się udało, akurat tego dnia aplikacja co chwilę się zawieszała, a rolnicy skarżyli się, że nie są w stanie w niej nic wypełnić.  Problemy z aplikacją były podobne jak w przypadku aplikacji suszowej. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MRiRW na temat wydłużenia terminu naboru wniosków na pomoc suszową oraz innych zmian, a także podsumowania naboru wniosków na wymianę dachu z KPO minister Kowalczyk podkreślił, że do 15 listopada (data zakończenia naboru) zostało złożonych 47 tys. wniosków na łączną kwotę 588 milionów złotych.

Kwota przekracza mocno budżet

- Kwota przekracza wielokrotnie przeznaczone środki finansowe na pierwszy nabór pierwszy, ale oczywiście może mniej przekracza kwotę finansową przeznaczoną w ogóle na pokrycia dachowe we wszystkich naborach. Kwota przewidywana była na około 350 milionów złotych. Stąd pragnę uspokoić wszystkich tych, którzy te wnioski złożyli, że postaramy się, dokonać przesunięcia z innych działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy środki finansowe na pokrycia dachowe i uzupełnić te potencjalnie brakujące środki. Oczywiste jest już, że następnych naborów raczej nie będzie, bo te środki finansowe już zostały wykorzystane. I to z naddatkiem, ale też wszyscy ci, którzy złożyli te wnioski, mogą być spokojni. Pewnie Agencja nie dotrzyma terminów miesięcznego terminu wydania decyzji i umowy ze względu na wielokrotny wzrost ilości tych wniosków. Pewnie będzie to trochę dłużej trwało, ale będziemy się starali, aby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa te wnioski rozpatrzyła jak najszybciej. Jestem przekonany, że na ten sezon letni taki, który sprzyja wymianom pokryć dachowych, będzie wszystko gotowe - podkreślił minister rolnictwa. Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)