StoryEditor

Dopłaty 2018: Czwórka z plusem i zaliczki dla rolników

Minister Krzysztof Jurgiel obiecuje, że w tym roku również będą przynajmniej 50-cio procentowe zaliczki dopłat bezpośrednich. Jednocześnie wystawia rolnikom… czwórkę plus. To ocena za poradzenie sobie z nowymi zasadami składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.
17.05.2018., 11:05h
Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami od 2018 r. wszystkie wnioski o dopłaty bezpośrednie muszą być składane przez Internet. W tym celu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stworzyła specjalną aplikację eWniosekPlus, która w łatwy i intuicyjny sposób ma przeprowadzić rolników przez całą procedurę. Jednocześnie dla tych rolników, którzy co roku składają taki sam wniosek, przygotowano możliwość złożenia oświadczenia, że w ich gospodarstwie nie ma żadnych zmian.

Ruszyła także kampania informacyjna o zmianach a rolnikom bez dostępu do komputerów zapewniono pomocy i wsparcie techniczne. Wniosek w formie papierowej mogli złożyć jedynie ci rolnicy, którzy nie byli w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogli skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR. Mimo takich ułatwień obawy o skuteczność tegorocznej akcji zbierani wniosków były bardzo duże.

– Kiedy uruchamialiśmy program miałem obawy czy się powiedzie. Ale dzisiaj mogę powiedzieć, że rolnicy spisali się na czwórkę z plusem i jestem mile zaskoczony, że dobrze poszło. 1 mln 150 tys. wniosków zostało złożonych, z tego ponad 750 tys. poprzez eWniosekPlus. Zostało jeszcze 200 tys. wniosków – mówił w poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na antenie TVP INFO.

Zdaniem ministra tegoroczne doświadczenia rolników spowodują, że w przyszłym roku nie będą chcieli składać wniosków inaczej niż przez Internet, bo przekonali się, że dzięki temu jest szybciej i sprawniej.

Wspólna sprawa

Minister Jurgiel podkreślił pomoc jaką rolnicy otrzymali od administracji rządowej, ODR-ów, punktów informacyjnych ARiMR oraz organizacji rolniczych.

– Wszyscy postawili chyba sobie za cel żeby się udało i myślę, że 4+ a w następnym roku będzie 5 – powiedział minister Jurgiel, który jednocześnie zaapelował, żeby teraz wnioski składać jak najszybciej i nie czekać na ostatnią chwilę, czyli do 15 czerwca.

Co dalej?

Jednocześnie szef resortu rolnictwa złożył ważną deklarację dotyczącą wypłacania dopłat bezpośrednich w tym roku.

W sierpniu będzie wniosek ministra rolnictwa, aby w 2018 r. wypłacić rolnikom 50% zaliczki – powiedział minister Jurgiel. Jego zdaniem większe zaliczki między 50 a 80% zależą od sytuacji pogodowej. W ubiegłych latach występowały klęski żywiołowe więc Komisja Europejska bez większych kłopotów godziła się na większe zaliczki. – Ja chciałbym, żeby był pogoda i urodzaj i żeby nie trzeba było używać takich argumentów pogodowych- podsumował K.Jurgiel.  wk

Fot. Sierszeńska

ZOBACZ TAKŻE:  Wiceminister Ryszard Zarudzki ocenia aplikację eWniosekPlus
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:50