StoryEditor

Cięcia w wydatkach na rolnictwo w latach 2021-2027

Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję unijnych wydatków na kolejną 7-letnią perspektywę finansową. Cięcia na polityką rolną w przypadku Polski mają wynieść 5%. Z kolei na politykę  spójności otrzymamy o 7% pieniędzy mniej.
03.05.2018., 11:05h
W najbliższej perspektywie finansowej, która obejmie lata 2021-2027 Unia Europejska będzie miała do swojej dyspozycji 1,279 bln euro. Wkład każdego państwa wzrośnie z obecnych 1,03% PKB do 1,114% dochodu narodowego brutto. Największy problem z jakim musieli uporać się brukselscy urzędnicy to wyjście z Unii Wielkiej Brytanii. Spowodowało to, że w unijnej kasie zabraknie kilkunastu miliardów euro. To, co zaproponowała Komisja Europejska to zasypanie dziury związanej z Brexitem o poprzez wzrost składek członkowskich. Takie postulat popiera m.in. Polska.

– Polska jest gotowa płacić tą brakująca różnicę solidarnie w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii. Tak zadeklarował premier Mateusz Morawiecki  – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Będą ciecia w budżecie

Ale nie oznacza to, że unikniemy cięć. Wydatki na Wspólną Politykę Rolną spadną o 5%, a na fundusze spójności o 7% – poinformowali na dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej :szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz unijny komisarz ds. budżetu Gunther Oettinger. Wydatki na rolnictwo spadną po raz pierwszy w historii do ok. 30% całości wydatków Unii ...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 21:19