StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2023: czy warto korzystać z ekoschematów i je łączyć?

Tegoroczna kampania wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszyła, ale rolnicy mają sporo wątpliwości. Jakie ekoschematy wybrać? Czy warto? Nabór nadal ma sporo luk i niejasności.

Do ostatniej chwili ważyły się losy najpierw ustawy, a potem rozporządzeń do ustawy, które dopiero osadzają Krajowy Plan Strategiczny – zatwierdzony przez Brukselę już 30 sierpnia 2022 r. – w polskim porządku prawnym. Tyle czasu zajęło rządowi dopinanie konsultacji i aktów wykonawczych. Choć wciąż brakuje rozporządzenia dot. dobrostanu (stan na 20.03.23.).

Wątpliwości co do ekoschematów

Na wielu spotkaniach z rolnikami w ostatnich tygodniach większość doradców pracowała tak naprawdę na bazie projektów rozporządzeń. Wprawdzie nie zmieniło się ich brzmienie, ale sam fakt braku ostatecznej decyzji sprawiał, że doradcy zastrzegali, że bazują na projekcie, a nie na wiążących aktach prawnych, co nie pomagało w udzielaniu konkretnych odpowiedzi.

Trzeba też jasno powiedzieć, że w obliczu tak wielu zmian, które wprowadza nowa WPR i Plan Strategiczny w porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym, stopień poinformowania i zorientowania rolników jest wyjątkowo słaby.

Za mało było szkoleń, za mało też analizy konkretnych przypadków gospodarstw. Efekt jest taki, że kampania ruszyła, a doradcy i rolnicy uczą się nowego systemu, ...

Pozostało 94% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 15:04