StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie – resort chce wydłużyć nabór wniosków!

Do rządowego centrum legislacji wpłynął projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2022 r. Do kiedy będzie można składać wnioski i korekty wniosków?
27.04.2022., 08:04h

Rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do 15 maja, gdy ogłoszono nabór, jeszcze nie było mowy o jego wydłużeniu. Teraz jednak resort rolnictwa postanowił rozszerzyć termin o dwa tygodnie.

Podobnie, jak w ubiegłym roku MRiRW postanowiło wydłużyć termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Do Rządowego Centrum Legislacyjnego wczoraj (26.04.22) wpłynął projekt, w którym termin wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego składa się w terminie do dnia 31 maja, a z kolei zgłoszenie zmian do wniosków (korekty), o których mowa w pkt 1, składa się w terminie do dnia 15 czerwca.

W uzasadnieniu resort rolnictwa podaje, że z uwagi na postulaty zgłaszane przez organizacje rolnicze i społeczne wskazujące, że tegoroczna kampania składania wniosków odbywa się w bardzo trudnych dla rolników warunkach ekonomicznych, wywołanych wysokim wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej (wielu rolników nie podjęło jeszcze decyzji o planowanych zasiewach w swoich gospodarstwach, oczekując stabilizacji cen na podstawowe środki do produkcji rolnej) oraz niekorzystnych warunkach pogodowych do uprawy i siewu roślin (panująca w kraju susza). Dlatego postanowiono termin naboru wniosków wydłużyć. W rozporządzeniu proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Czekamy zatem na przyjęcie projektu, jednak w poprzednich kampaniach nie było problemów z wydłużeniem terminu naboru wniosków, więc zapewne projekt zostanie zaakceptowany, a termin wydłuzony. Jednocześnie wraz z wydłużeniem naboru wniosków na dopłaty bezpośrednie pojawia się pytanie czy wydłużony zostanie również termin naboru wniosków na dopłaty do nawozów.

Oprac. dkol na podst. RCL

Fot. archiwum

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:25