StoryEditor

Dopłaty do nawozów: Niewielu rolników złożyło dotychczas wnioski w ARiMR

Jeszcze miesiąc czasu mają rolnicy na złożenie wniosków o pomoc finansową do zakupionych nawozów. Rząd liczy, że proces składania dokumentów przyśpieszy wraz ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie.
30.04.2022., 21:04h

Wiceminister Ryszard Bartosik odpowiadał w Sejmie na pytania dotyczące szczegółów zatwierdzonej przez Komisję Europejską programu pomocy przy zakupie nawozów dla rolników, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów produkcji wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę.

Pomoc krajowa

Podkreślił, że środki w wysokości blisko 4 mld zł pochodzą z polskiego budżetu. Wniosek składa do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Aby jednak mógł taki wniosek złożyć, musi, co oczywiste, złożyć również wniosek o dopłaty bezpośrednie. Najpierw składa wniosek o dopłaty bezpośrednie, a następnie wniosek o wsparcie z tytułu utraconych dochodów w związku z podwyżką cen nawozów. Jeśli taki wniosek złoży, posiada faktury zakupu bądź paragon imienny, takie wsparcie jest możliwe do uzyskania – tłumaczył posłom wiceminister R. Bartosik.

Miesiąc na złożenie wniosku

Wysokość wsparcia będzie wyliczana na podstawie specjalnego wzoru, który będzie określał różnicę w stosunku do ceny nawozów przed kryzysem, czyli przed 1 września ubiegłego roku, bo można to wsparcie uzyskać za okres od 1 września 2021 r. do 31 maja obecnego roku.

Milion dwieście tysięcy – taka liczba rolników może zostać objęta tym wsparciem. W tej chwili wnioski złożyło 30 tys. rolników. Niemniej jednak rolnicy w okresie majowym, w tym czasie, kiedy kończą się terminy, składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. To przecież pójdzie w parze. Tak, że te wnioski w tych dniach będą składane. Zachęcam rolników, apeluję, aby składali wnioski, bo to umożliwi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szybsze rozliczanie, w związku z czym będą mogli szybciej uzyskać to wsparcie -  kontynuował Ryszard Bartosik.

Wiceminister dodał, że z  informacji MRiRW wynika, że ilość zakupionych nawozów przez rolników nie spadła, czyli nie będzie to rzutować na plony w roku bieżącym.

Apel ARiMR do rolników

Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do rolników o korzystanie z systemów informatycznych. By usprawnić proces weryfikacji wniosków, rolnicy mogą za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR wprowadzić dane z faktur do specjalnej aplikacji, z której automatycznie zostaną one pobrane do systemu naliczającego rolnikowi pomoc. Na razie na wprowadzenie danych z faktur dokumentujących zakup nawozów do systemu elektronicznego zdecydowało się ok. 2,5 tys. rolników. ARiMR zachęca, by korzystać z tej możliwości, ponieważ znacznie przyspieszy to proces naliczania pomocy.

ZOBACZ JAK ZŁOZYĆ WNIOSEK NA DOPŁATY DO NAWOZÓW!

JAK OBLICZYĆ NALEŻNE DOPŁATY DO NAWOZÓW?

wk
Fot. Sierszeńska
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 17:40