StoryEditor

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: będzie nowy nabór. A gdzie pieniądze z poprzedniego?

  Krzysztof Ciecióra za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że za kilka dni ruszy kolejny nabór wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Dla ministerstwa poprzedni nabór był sukcesem, ale pieniędzy nadal nie widać…
05.10.2023., 12:10h

Program dopłat do wymiany dachu z azbestem uruchomiony w 2022 roku cieszył się dużym powodzeniem. Wnioski o wsparcie złożyło wówczas ok. 47 tys. rolników na łączną kwotę prawie 600 mln zł. Resort rolnictwa postanowił więc kontynuować ten program. Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra poinformował wczoraj w mediach społecznościowych, że już za kilka dni ruszy kolejny nabór wniosków.


- Pierwsza edycja programu dofinansowania do wymiany dachu z azbestu okazał się absolutnym sukcesem. Dlatego już za kilka dni ruszymy z kolejnym naborem dla tego zadania w ramach KPO - napisał na platformie X.com wiceminister Ciecióra.

Rolnicy nie dostali pieniędzy z naboru w 2022 r.?

Wielu rolników może się zdziwić, że ministerstwo uruchamia kolejny nabór, choć z poprzedniego praktycznie nikt nie dostał jeszcze pieniędzy. Z danych udostępnionych przez ARiMR pod koniec lipca wynika, że wypłacono ok. 6 mln zaliczek, czyli 1 proc. budżetu programu. Poprosiliśmy o aktualne dane. Opublikujemy je, jak tylko otrzymamy odpowiedź.

Skąd są wypłacane zaliczki?

Warto też przypomnieć, że to nie ARiMR wypłaca pieniądze, tylko Polski Fundusz Rozwoju. Dlaczego? Bo Polska wciąż nie otrzymała środków z KPO. Więc żeby rolnicy nie musieli czekać na wypłatę wsparcia (w tym zaliczki) do momentu aż pojawią się środki KPO, rząd wpadł na pomysł, by zrobił to Polski Fundusz Rozwoju.

- W przypadku wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na wymianę pokryć dachowych ARiMR rozpatruje wnioski o płatność, a po ich pozytywnym rozpatrzeniu przekazuje zlecenia wypłat do Polskiego Fundusz Rozwoju. To PFR wykonuje przelewy na rachunki bankowe beneficjentów tej pomocy - wyjaśnia nam ARiMR.

Kiedy rolnicy otrzymają dopłaty do wymianu dachu z azbestem z ubiegłego roku?

Jak poinformowała nas 8 września ARiMR, ostateczny termin otrzymania przez rolników dofinansowania zależy od czasu realizacji inwestycji (jest na to 12 miesięcy od daty zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem) oraz tempa składania przez rolników wniosków o płatność.

W I naborze za usunięcie azbestu z dachu rolnik mógł otrzymać do 20 tys. zł dopłaty. 

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl
Fot: Kolasińska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 22:27