StoryEditor

Barter między rolnikami: czy wystarczy umowa wymiany słomy za obornik?

Nasz Czytelnik umówił się z sąsiadem na zamianę słomy za obornik w stosunku 1,5: 1. W jaki sposób należy dokumentować taką transakcję między rolnikami ryczałtowymi? Czy wystarczy tylko umowa? Jaka obowiązuje stawka VAT na słomę i obornik?
Roman Włodarz, ekspert VAT
03.10.2023., 12:05h

Zamiana słomy na obornik 1,5:1

Jestem rolnikiem ryczałtowym na ok. 80 ha i zajmuję się głównie produkcją zwierzęcą. Ponieważ brakuje mi słomy, podpisałem umowę z sąsiadem ryczałtowym na zamianę słomy za obornik w stosunku 1,5: 1. W jaki sposób należy dokumentować taką transakcję, czy wystarczy tylko umowa? Jaka obowiązuje stawka VAT na słomę i obornik?

Jacek S. (woj. podlaskie)

Umowa i faktura między rolnikami ryczałtowymi

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z barterem, czyli wymianą towar za towar. W aspekcie prawa cywilnego taka wymiana to transakcja w formie bezgotówkowej (ekwiwalentnej), jednak przepisy VAT podchodzą to barteru jako do równoczesnych lub następujących po sobie oddzielnych transakcji kupna sprzedaży.

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Roman Włodarz, ekspert VATRoman Włodarz, ekspert VAT
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. maj 2024 12:36