StoryEditor

Dopłaty do zbóż i rzepaku – Agencja zaczyna wypłacać pieniądze, ale nie każdy je otrzyma

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wypłatę do zbóż i rzepaku, niestety pieniądze dotrą tylko do części rolników. Pozostała część rolników, którzy złożyli wnioski, muszą uzbroić się w cierpliwość, złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się dopłat. Kto otrzyma pieniądze jako pierwszy?
22.09.2023., 09:09h

Zabrakło środków dla rolników?

Prawie 130 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłatę do kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta i mieszanek zbożowych oraz rzepaku i rzepiku. Niestety jeszcze nikt jeszcze nie dostał pieniędzy z tego tytułu. Jak się okazało, zabrakło środków finansowych na tę pomoc. Jak to możliwe? Kwota wynikająca z ilości złożonych wniosków przekroczyła zaplanowany budżet, który wynosił 800 milionów złotych.

Kwota ta wystarczy jedynie dla 73,5 tysiąca rolników. Aby wszyscy rolnicy otrzymali należne im dopłaty, polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dodatkowej puli środków, która pozwoli na udzielenie wsparcia każdemu.

Kto otrzyma pieniądze jako pierwszy?

Już w następnym tygodniu na konta rolników mają trafić pierwsze transze pieniędzy z obiecanych dopłat. Przelewy będą realizowane według kolejności złożenia wniosku.
- Uprzejmie informujemy, że wypłaty wsparcia dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, którzy ubiegali się o dofinansowanie w ramach zakończonego 31 lipca 2023 r. naboru, ARiMR planuje rozpocząć 25 września 2023 r. Zgodnie z przepisami płatności będą realizowane według kolejności złożenia wniosku - poinformowała redakcję tygodnik-rolniczy.pl ARiMR.

Oświadczenie na zrzeczenie się dopłat

Rolnicy, do których nie dotarło pismo o przedłużeniu terminu, jak podaje ARiMR, jest to 51 tys. rolników, będą musieli uzbroić się w cierpliwość i dopłaty otrzymają dopiero wtedy, kiedy Komisja Europejska da zielone światło na zwiększenie budżetu.

Mało tego będą musieli ponownie wystąpić o dopłaty. Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia, aby otrzymać pomoc, rolnik będzie musiał złożyć stosowany wniosek do 31 października 2023 roku. Wnioski te opracuje i opublikuje ARiMR.

Wniosek ten będzie zawierał oświadczenie:
  • o zagrożeniu utraty płynności finansowej w związku z wojną w Ukrainie,
  • o zrzeczeniu się prawa do dopłat do zbóż i rzepaku, o które wystąpił na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. dotyczącego wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych.
Wysokość wsparcia ma być taka sama, jak w naborze który zakończył się 31 lipca.

opr. Bernat Patrycja na podst. tygodnik-rolniczy
Fot: Sierszeńska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 22:30