StoryEditor

Dożynki Jasnogórskie. Prezydent podziękował rolnikom za ciężką pracę

W Częstochowie, jak co roku w pierwszy weekend września, odbywają się Dożynki Jasnogórskie i towarzysząca im Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku, ze względu na epidemię, imprezy te są skromniejsze, ale na błonia przybyło kilkanaście tysięcy rolników. Tradycyjnie w Pielgrzymce Rolników udział bierze także prezydent Andrzej Duda.
06.09.2020., 14:09h
Dożynkowe uroczystości odbywają się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i przedstawicieli polskiej wsi. We Mszy Świętej wzięło udział kilkanaście tysięcy rolników z całej Polski.

Podczas wystąpienia na Jasnej Górze prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za ich trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

– Bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa kraju, w tym roku przekonaliśmy się o tym dobitnie. Wszyscy pamiętają ten krótki moment, kiedy na początku pandemii koronawirusa w naszym kraju w telewizjach pokazywano przez dwa czy trzy dni puste półki sklepowe dlatego, że ludzie obawiali się, co będzie. Ale to właśnie wy – waszą pracą, waszym trudem – pokazaliście, że tamte czasy minęły. Te półki w sklepach, które przez chwilę były puste, błyskawicznie zapełniały się na powrót produktami spożywczymi. Jedzenia, żywności nie zabrakło ani na chwilę. Mamy ją, i nie tylko wystarcza nam jej spokojnie na własne potrzeby, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć żywnościowo innych. To dzięki wam Polska jest wielkim eksporterem żywności – mówił Andrzej Duda.Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że zasługą polskich rolników jest to, iż mimo wiosennej suszy i trudności spowodowanych pandemią, nasz kraj może cieszyć się bezpieczeństwem żywnościowym.

Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 38 lat i towarzyszy im Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wystawa została przeniesiona na parkingi jasnogórskie. Stoisk jest mniej niż w latach ubiegłych, ale odbywają się targi nasienne, paszowe i pszczelarskie. Odbywa się również prezentacja osiągnięć polskiej nauki rolniczej, nowoczesnych i zabytkowych maszyny oraz narzędzi rolniczych, a także drobnego inwentarza. Są tu pokazy sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zagród edukacyjnych, produktów tradycyjnych i lokalnych, a także kwiatów i krzewów ozdobnych oraz produktów rolnictwa ekologicznego.

ksz, oprac. na podst KP, MRiRW, Interia, fot. Prezydent RP
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:48