StoryEditor

Inwestycja w panele fotowoltaiczne

Pytanie: Prowadzimy z żoną gospodarstwo rolne oraz dział specjalny – produkcję jaj wylęgowych. Dla gospodarstwa jestem czynnym podatnikiem VAT, natomiast żona dla produkcji jaj jest rolnikiem ryczałtowym. Planujemy montaż fotopaneli na budynkach gospodarstwa, ale energia będzie wykorzystywana na fermie kur. Na kogo powinny być wystawione faktury na zakup instalacji?
30.04.2019., 14:04h
Odpowiedź: Na podstawie tak postawionego pytania można się domyślać, że małżonkowie mają rozdzielność majątkową i dwa numery gospodarstwa, zatem występują jako odrębni podatnicy VAT. Zatem kluczową kwestią jest stwierdzenie, czy zakup instalacji fotowoltaicznej służy sprzedaży opodatkowanej czy zwolnionej. Jeśli produkcja energii odnawialnej będzie służyć do produkcji jaj (tutaj zwolnionej z VAT), to faktura powinna być wystawiona na fermę kur i oczywiście nie będzie możliwości odliczenia VAT (23%). Nie ma przy tym znaczenia miejsce umieszczenia tej instalacji, ale wyłącznie związek ze sprzedażą zwolnioną lub opodatkowaną.

Jeśli jednak część energii byłaby wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego męża (sprzedaż opodatkowana), to w tej części przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT. W takim przypadku najlepiej, aby faktura VAT była wystawiona na imię obu małżonków, przy czym tylko mąż miałby prawo podać NIP do tej faktury. Szczegółowe rozliczenie (proporcja) VAT naliczonego powinno być udokumentowane na piśmie umową albo innym rodzajem porozumienia.

Roman Włodarz
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 01:14