StoryEditor

Jak rolnik ryczałtowy może świadczyć i rozliczać usługi? Wyjaśniamy

Czy rolnik ryczałtowy może świadczyć usługi? Jak rozliczyć działalność usługową? Kwestie podatkowe wyjaśnia nasz ekspert VAT.
13.12.2022., 15:12h

Ryczałtowiec świadczy usługi

Jestem rolnikiem ryczałtowym i chciałbym wiosną rozpocząć działalność w zakresie usług rolniczych uprawowo-siewnych. Czy koniecznie muszę w takim przypadku przechodzić na VAT?

Roman S. (woj. mazowieckie)

Jak świadczyć usługi i się rozliczyć?

Usługi rolnicze [ex.o1.6 – Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych – z wyłączeniem: usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0)] są w ustawie o VAT zrównane z działalnością rolniczą.

Zatem w obrębie działalności rolniczej – gospodarstwo rolne + usługi rolnicze – musi być jednolity status podatku VAT, zwolniony albo czynny. Zatem w omawianym przypadku można rozważyć następujące warianty:

  • Jednolity status podatnika "zwolniony" – ponieważ rolnik dla gospodarstwa już ma ten status, aby mieć zgodność dla całej działalności rolniczej, musi dla usług rolniczych wybrać zwolnienie z art. 113 ust. 1, które obowiązuje do kwoty 200 tys. zł w roku przychodu z tych usług (nie wlicza się do tego przychodu z działalności rolniczej w gospodarstwie). W tym rozwiązaniu...
Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 16:42