Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Kiedy rolnik musi zainstalować kasę fiskalną? Ile ma na to czasu?

Obrazek

Nasz Czytelnik jest rolnikiem, podatnikiem VAT i po rozszerzeniu działalności na uprawę i sprzedaż warzyw zastanawia się, czy może uniknąć instalacji kasy fiskalnej. Kiedy pojawia się taki obowiązek i ile czasu rolnik ma na instalację kasy?

Dominika Mulak21 listopada 2022, 14:48

Pytanie Czytelnika: Czy muszę instalować kasę fiskalną?

Jestem podatnikiem VAT od 2020 roku, kiedy przejąłem gospodarstwo rolne od rodziców. W 2021 roku rozszerzyłem produkcję warzyw gruntowych i rozpocząłem sprzedaż na targowisku i nie przekroczyłem limitu 20 tys. złotych dla kasy fiskalnej. W tym roku z końcem września taka sprzedaż wyniosła 18,5 tys. złotych i zastanawiam się, czy mogę uniknąć instalacji kasy fiskalnej. Proszę o radę, jakie mam tutaj możliwości.
Mikołaj P. (województwo łódzkie)

Kiedy powstaje obowiązek instalacji kasy fiskalnej

Co do zasady, obowiązek instalacji kasy fiskalnej – jeśli nie robimy tego od początku sprzedaży – powstaje w ciągu roku po przekroczeniu limitu 20 tys. złotych (wartości sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych), licząc od początku danego roku. Przepisy dają tutaj 2 miesiące na zakup kasy. Jednak jeśli ten limit zostanie przekroczony przed końcem danego roku, to obowiązek instalacji kasy fiskalnej powstanie automatycznie od 1 stycznia roku następnego i niestety nie będzie tutaj możliwości skorzystania już z tych 60 dni.

Zatem nasz Czytelnik ma w omawianym przypadku następujące możliwości:

  • Wstrzymać sprzedaż detaliczną przed osiągnięciem limitu 20 tys. złotych i przed końcem 2022 r. – od początku 2023 r. będzie do dyspozycji nowy limit zwolnienia z kasy fiskalnej.
  • Przekroczyć limit przed końcem roku – ale nie wcześniej niż 1 listopada 2022 r. (2 miesiące) i rozpocząć ewidencjonowanie na kasie z początkiem 2023 r.
  • Przekroczyć limit do końca października 2022 r. i zainstalować kasę fiskalną po pierwszej sprzedaży w ciągu 60 dni, a przed końcem 2022 r.
Roman Włodarz, ekspert VAT


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 11/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)