StoryEditor

Przedpłata za nawozy sztuczne

Wpierw przedpłata, ale co z rozliczeniem VAT? W terminie uiszczenia przedpłaty, czy później?
06.04.2018., 11:04h
W grudniu 2017 roku zamówiłem nawozy sztuczne i ŚOR z dostawą na kwiecień 2018 roku. Na początku stycznia 2018 roku przelałem dilerowi, jako przedpłatę, całość wynegocjowanej należności z VAT, aby zaoszczędzić sumie ok. 15%. W jakim miesiącu mogę odliczyć VAT od tej transakcji? – pyta Czytelnik.

Zasadniczą kwestią jest, czy i jaka faktura VAT została na tę transakcję wystawiona oraz czy i kiedy powstał obowiązek podatkowy po obu stronach – wskazuje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi – z kilkoma wyjątkami, dotyczącymi m.in. usług budowlanych, telekomunikacyjnych, dostawy mediów itp. W omawianym przypadku nie doszło jeszcze do fizycznej dostawy towarów. Oznacza to, że nasz sprzedawca nawozów i ŚOR ma obowiązek wykazać podatek należny VAT za miesiąc, w którym otrzymał przedpłatę.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zasadę stosuje się odp...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 14:37