StoryEditor

RHD: podatek cukrowy od soków

Pytanie Czytelnika: Jestem podatnikiem czynnym i prowadzę RHD w zakresie produkcji sałatek. Chciałbym uruchomić produkcję soków słodzonych. W jakich przypadkach będę objęty podatkiem cukrowym? Jak wpisywać podatek cukrowy do faktury VAT?
05.07.2021., 13:07h
Opłata cukrowa jest nakładana na napoje z dodatkiem cukrów (monosacharydów, disacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje) substancji słodzących, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008. Obowiązek zapłaty podatku cukrowego ciąży na osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – w tym przypadku będzie to osoba sprzedająca napoje do punktów sprzedaży detalicznej.

Opłata cukrowa jest sumą dwóch wartości, stałej i zmiennej. Na każdy litr napoju opłata wynosi 0,50 zł opłaty stałej – za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju oraz 0,05 zł opłaty zmiennej – za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju. Opłacie stałej nie podlegają m.in. napoje, które zawierają więcej niż 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, a zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5 g na 100 ml napoju.

W omawianym przypadku mamy zapewne do czynienia z sokiem 20% i należy tylko określić zawartość cukru w 1 l napoju. Opłata cukrowa wchodzi do podstawy opodatkowania VAT i nie musi być w...
Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:26