StoryEditor

Wycofać czy nie? Do kiedy można składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego?

W poniedziałek informowaliśmy, że ARiMR planuje uruchomienie wyższych dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, ale żeby dostać to nadzwyczajne wsparcie rolnik musi wycofać wniosek o dopłaty do materiału siewnego w ramach pomocy de minimis, jeżeli taki złożył, a termin składania został wydłużony. Teraz ARiMR i minister rolnictwa Robert Telus radzą rolnikom co zrobić w tej sytuacji.
28.06.2023., 13:06h

Termin składania wniosków wydłużony

Jak czytamy na stronie Agencji Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa termin naboru wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny, lub kwalifikowany został wydłużony do 10 lipca 2023 roku. Nabór pierwotnie zakończyć miał się 26 czerwca w poniedziałek (25 czerwca przypadł na niedzielę). Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 26 czerwca 2023 r. podpisał rozporządzenie w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego, które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie.

Agencja i minister Telus: Nie wycofujcie wniosków


Tuż po tym fakcie pojawiły się komunikaty ARiMR i ministra Telusa w mediach społecznościowych z radą dla rolników.

- Sugerujemy, aby na razie nie wycofywać złożonych wcześniej wniosków – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Agencji.

- Rolnicy, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego (termin wydłużony do 10 lipca), sugerujemy wam, aby jeszcze nie wycofywać złożonych wniosków. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europ. – apeluje Robert Telus.Jak zaznaczono, warto zatem poczekać, aż tzw. pomoc wojenna na materiał siewny dostanie zgodę od Komisji Europejskiej i dopiero wtedy złożony wniosek wycofać, aby ubiegać się o dopłatę z tego tytułu. W przypadku gdyby KE nie wyraziła jednak zgody na nadzwyczajne, wyższe wsparcie do zakupu materiału siewnego, to rolnik który wycofał już standardowy wniosek o wsparcie w ramach formuły de minimis w rolnictwie nie będzie mógł otrzymać wsparcia z tego tytułu. Po prostu - nie skorzysta ani z jednego, ani z drugiego naboru. Jeżeli decyzja KE pojawi się do 14 lipca i będzie odmowna, to wówczas ewentualnie będzie można złożyć wycofany wniosek w ARiMR jeszcze raz na nowym formularzu. Jeżeli będzie pozytywna to rolnik będzie mógł złożyć wniosek o nowe, wyższe wsparcie do zakupionego materiału siewnego.

Gdzie można składać wniosek o dopłaty do materiału siewnego?

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego składać można:
  • w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania,
  • nadać przesyłką rejestrowaną przez Pocztę Polską,
  • wysłać przez platformę ePUAP,
  • korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl

Czytaj także:Dopłaty bezpośrednie i zmiany w ekoschematach: gospodarstwa do 5 ha otrzymają ryczałt! Złóż wniosek i oświadczenie!

Kto może ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego?

O dopłaty do materiału siewnego mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw.
Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsadzonych lub obsianych:
  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Bernat Patrycja
źródło: gov.pl
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:41