StoryEditor

Zaliczki dopłat od 17 października

W tym roku rolnicy także otrzymają zaliczki dopłat bezpośrednich. Od 17 października do końca listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaci im 70% należnych dotacji, czyli około 10 mld złotych.
26.08.2016., 08:08h

Ministerstwo rolnictwa przygotowało właśnie projekt rozporządzenia, w którym przewiduje możliwość wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich w 2016 roku. Jako powód podano trudną sytuacje na rynkach rolnych. W szczególności MRiRW zwraca uwagę na spadek cen i pogarszanie się sytuacji finansowej gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka, przedłużający się okres niskich cen w sektorze wieprzowiny oraz istniejące ryzyko pogłębienia destabilizacji na rynku owoców i warzyw.

Zaliczki dla wszystkich płatności

Rząd chce, aby rolnikom były wypłacone zaliczki we wszystkich płatnościach bezpośrednich stosowanych w Polsce, czyli jednolitej płatności bezpośredniej, płatności dodatkowej, płatności za zazielenienie, płatności związanych z produkcją i płatności dla młodych rolników. W projektowanym rozporządzeniu przewiduje się, aby płatności były wypłacane jako iloczyn 70% stawki danej płatności i powierzchni obszaru zatwierdzonego albo liczby zatwierdzonych zwierząt. 

Są pieniądze w budżecie

Ministerstwo rolnictwa twierdzi, że wypłata zaliczkowych płatności na maksymalnym dopuszczonym poziomie pozwoli na poprawę płynności finansowej rolników. Jednocześnie zapewnia, że w budżecie państwa są zarezerwowane na ten cel środki.

Start 17 października

Ponieważ trudna sytuacja na rynkach rolnych dotknęła gospodarstwa w całej Polsce rząd chce wypłacać zaliczki płatności bezpośrednich wszystkim rolnikom. Wypłaty zgodnie z unijnymi przepisami mogą się rozpocząć 16 października, ale ponieważ tego dnia wypada niedziela w rozporządzeniu określone pierwszy dzień przelewów dotacji z ARiMR na 17 października.

W tym roku dopłaty bezpośrednie otrzyma 1,35 mln rolników. Budżet państwa będzie musiał przeznaczyć na ten cel 2,3 mld euro. Środki te następnie podlegają pełnej refundacji ze strony Komisji Europejskiej. Ale nastąpi to dopiero w 2017 r.    wk

Fot. Sierszeńska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 18:19