StoryEditor

Czerwcowy raport USDA najwięcej zmienia w pszenicy

W poprzednim miesiącu szeroko omawialiśmy pierwsze prognozy dotyczące zbiorów zbóż i oleistych na nadchodzący sezon, dlatego w kolejnej odsłonie, czerwcowego już raportu USDA warto skupić się na najistotniejszych zmianach.
13.06.2024., 17:33h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile i do jakiej wielkości korygowane są światowe zbiory pszenicy?
  • Ile wyniesie konsumpcja pszenicy na świecie?
  • Jak mocno spadnie eksport pszenicy?
  • W jakich krajach spadek eksportu będzie największy?
  • Ile pszenicy wyeksportuje UE?
  • Jakie będą światowe zapasy pszenicy?
  • O ile spadną zapasy pszenicy w UE?
  • Jak wygląda sprawa z szacunkami pozostałych zbóż?
  • A co nowego w oleistych?
  • Ile rzepaku zbierze UE?

Zaledwie miesiąc minął od pierwszych prognoz ekspertów Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), a już nazbyt optymistyczne poprzednie prognozy dotyczące pszenicy mocno trzeba było skorygować

Pszenica jednak w dół

Najistotniejsze zmiany w raporcie dotyczą właśnie pszenicy i okazuje się, że w maju amerykanie przeszacowali zbiory na sezon 2024/25 i teraz jest korekta globalnej produkcji pszenicy aż o 7,5 mln t do 790,75 mln t, co będzie już tylko nieznacznie większymi zbiorami od poprzednich sezonów.

Korygowana o 4,3 mln t, do 798 mln t jest także światowa konsumpcja pszenicy, choć konsumpcja, być może to słowo na wyrost, bo właściwie w dół idzie spasanie i to aż o 4 mln t.

Spada także o 3,2 mln do 212,8 mln t eksport, głównie za sprawą Rosji (– 4 mln t, 48) i Ukrainy (–1 mln t, 13 mln t) i pomimo wzrostu eksportu UE (+1 mln t, do 35 mln t). Roczne zmiany w eksporcie wyniosą tym samym in minus aż 6 mln t (3%).

Globalne zapasy pszenicy wynosząc 252,3 mln t idą do dołu o 1,3 mln t, a największą korektę stoków końcowych zanotujemy w UE, gdzie spadek zapasów wyniesie aż 3 mln t do 11,4 mln t.

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:36