StoryEditor

Giełdy w górę! USDA prognozuje spadek amerykańskich zapasów soi do krytycznego poziomu poniżej 4 mln ton

Amerykańscy eksperci zwracają szczególną uwagę na redukcję produkcji oleistych w sezonie 2020/21 w USA. Istotne zmiany nastąpią w bilansie soi.
13.01.2021., 13:01h

USDA prognozuje się, że ceny soi i produktów sojowych będą w tym miesiącu jeszcze wyższe. Amerykańskie zbiory soi spadną, w porównaniu do grudniowego raportu o 1,25 mln t i są szacowane na 122,4 mln t. Spadek nastąpi w wyniku spodziewanej redukcji w Minnesocie, Iowa i Kansas. Przewiduje się, że amerykańskie zapasy skurczą się w stosunku do poprzedniego sezonu o 10 mln t i wyniosą jedyne 3,8 mln ton.

 

Na całym świecie produkcja soi została obniżona o 1 mln do 361 mln t i jest o 24,5 mln ton wyższa od zbiorów w roku poprzednim, i na podobnym poziomie jak to miało miejsce w sezonie 2018/19 ton. O 2 mln ton pod wpływem niekorzystnych warunków suszowych w grudniu i na początku stycznia, spadają szacunki zbiorów soi w Argentynie, do 48 milionów ton Argentynie. odzwierciedlając suche warunki pogodowe w Grudzień i początek stycznia. Za to na podstawie ostatnich chińskich danych rządowych, USDA szacuje o 2,1 mln t wzrost produkcji soi w Chinach, do 19,6 mln t w Chinach.

 

Globalne zapotrzebowanie na soję praktycznie się nie zmienia, bowiem eksperci prognozują w dalszym ciągu jej zużycie w ilościach 369,8 mln t, co jest ilością wyższą od poprzedniego...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:18