StoryEditor

Grudniowy raport USDA: najważniejsze zmiany prognoz dla kukurydzy i pszenicy w telegraficznym skrócie

Na spadającą produkcję pszenicy i kukurydzy świat reaguje ograniczając konsumpcję, ale i tak globalne zapasy spadają.
12.12.2022., 13:12h

PSZENICA

Globalne prognozy dotyczące pszenicy na sezon 2022/23 przewidują zmniejszenie produkcji, niższą konsumpcję, wzrost handlu i zmniejszenie zapasów. Szacunki zbiorów pszenicy zostały obniżone o 2,1 mln t do 780,6 mln t, ze względu na spadki produkcji w Argentynie i Kanadzie, które są tylko częściowo zrekompensowane przez rosnącą produkcję w Australii. Zbiory w Argentynie zostały obniżone o 3 mln t, do 12,5 mln t, w związku z redukcją zarówno areału jak i plonów, w reakcji na suche warunki pogodowe. Jeśli te prognozy się sprawdzą będzie to najniższa argentyńska produkcja kukurydzy od sezonu 2015/16.

Produkcja w Kanadzie została zmniejszona o 1,2 mln t, do 33,8 mln t, na podstawie najnowszych szacunków Statistics of Canada. Co i tak pozostaje trzecim co do wielkości zbiorem w historii. Produkcja Australii wzrosła o 2,1 mln t, do rekordowego poziomu 36,6 mln t w oparciu o najnowsze dane i prognozę Australijskiego Biura Ekonomiki Rolnictwa i Zasobów (ABARES).

Globalne zużycie pszenicy spadło o 1,6 mln t, do 789,5 mln t, głównie dzięki niższemu prognozowanemu zużyciu na paszę i obniżkom innego wykorzystania przez UE i Ukrainę. Hande...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 02:20