StoryEditor

Raport USDA: choć produkcja pszenicy większa, to zapasy spadają

W swoim marcowym raporcie eksperci Departamentu Rolnictwa USDA jeszcze raz zweryfikowali prognozy zbiorów pszenicy i kukurydzy w sezonie 2022/23, zobaczmy co z tych analiz wychodzi.
09.03.2023., 16:03h

PSZENICA

Globalne analizy USDA dotyczące pszenicy w sezonie 2022/23 w tym miesiącu przewidują większą produkcję, rosnące konsumpcję i handel oraz niższe zapasy końcowe.

Globalna produkcja  pszenicy w porównaniu do poprzedniego raportu wzrosła o 5,1 mln t, do 788,9 mln ton.  Amerykańscy eksperci uwzględnili wzrosty dla Kazachstanu, Australii i Indii. Szacunki produkcji dla tych wszystkich trzech krajów są podnoszone na podstawie zaktualizowanych danych rządowych. Produkcja pszenicy w Kazachstanie wynosi obecnie prognozowany na 16,4 mln ton, o 2,4 mln wyżej niż w zeszłym miesiącu i będą to największe zbiory od sezonu 2011/12.

Eksport światowy wzrasta o 1 mln t, do 213,9 mln ton wraz ze wzrostem dla Kazachstanu, Australii i Brazylii, które z nawiązką zrekompensowały spadki w Argentynie i Indiach.

Przewiduje się, że globalne zużycie pszenicy wzrośnie o 2 mln ton do 793,2 mln t, głównie dzięki wzrostowi wykorzystania na cele spożywcze w Indiach, oraz w przemyśle, na paszę i nasiona w Kazachstanie.

Światowy zapasy końcowe zostaną obniżone tylko o 2,1 mln ton, do 267,2 mln ton, ponieważ mniejsze zapasy dla Chin, z nawiązką skompensują wzrosty ...

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 16:28