StoryEditor

Raport USDA: zbiory pszenicy nie wzrosną, ale zużyjemy więcej

Praktycznie niezmienione w stosunku do raportu z poprzedniego miesiąca zbiory pszenicy, w parze ze wzrostem zużycia powodują spadek światowych zapasów. 
13.04.2023., 16:04h

Choć zapasy pszenicy na koniec sezonu 2022/23 nieco się zmniejszą, to w pozostałych zbożach mniejszą produkcję ratuje większy zapas na starcie sezonu, dlatego tu stoki końcowe pozostają bez zmian.

Pszenica:

Globalne prognozy dotyczące pszenicy na sezon 2022/23 przewidują praktycznie niezmienną produkcję, wyższą konsumpcję i zmniejszony handel i zapasy. Światowe zbiory pszenicy jak w poprzednim miesiącu USDA oszacowało na 789 mln t, dalej pozostaje.

Globalna konsumpcja wzrosła o 2,9 miliona ton do 796,1 milionów, głównie ze względu na wyższe wykorzystanie na żywność, nasiona i do przemysłu w Indiach oraz zwiększonego wykorzystania do produkcji pasz w Chinach i w UE.

Handel światowy spada o 1,2 mln ton do 212,7 mln ton z powodu zmniejszonego eksportu o UE, Argentyny i Brazylii, które przewyższyły wzrosty eksportu z Rosji i z Ukrainy. Chiny zaimportują w tym sezonie 12 mln ton pszenicy, a więc więcej o 2 mln t niż wcześniej uważano, co byłoby najwyższym importem do Chin od 1995/96.

Prognozowane światowe zapasy na koniec sezonu 2022/23 będąc obniżone o 2,1 miliona ton do 265,1 mln t osiągną najniższy poziom od sezonu 2015/16. W tym miesią...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:10