StoryEditor

Raport USDA: tym razem mniejsze zmiany

Globalna prognoza USDA dla pszenicy na sezon 2020/21 zakłada jeszcze większe zbiory, rosnącą konsumpcję, wyższy eksport i zmniejszone zapasy. W kukurydzy, nieznacznie wyższe zbiory i mniejsze zużycie, spowodują korektę spadku zapasów. Prognozy dotyczące soi wskazują na wyższy eksport i niższe zapasy końcowe.
11.02.2021., 15:02h

PSZENICA

Światowe zbiory wzrastają do rekordowego poziomu 773,4 mln ton, ponieważ wyższa produkcja w Kazachstanie rekompensuje zakładane obniżki zbiorów w Pakistanie i Argentynie.

 

Konsumpcja pszenicy w sezonie 2020/21, w porównaniu do poprzedniego raportu, wzrasta o 9,8 mln t do 769,3 mln. Dzieje się tak głównie z powodu większego wykorzystania na paszę w Chinach oraz zwiększonego wykorzystania żywności w Indiach. Paszowe wykorzystanie pszenicy i pozostałe zużycie w Chinach w sezonie 2020/21 wzrasta do ​​rekordowego poziomu 30,0 mln ton, przekraczając poprzedni rekord 2012/13, który wynosił 26,0 mln. Krajowe ceny kukurydzy w Chinach nadal są wyższe niż pszenicy, co zachęca do większego wykorzystania paszy pszennej. Indyjska konsumpcja została podniesiona o 3,5 mln t, do rekordowego poziomu 96,5 miliona.

 

Przewidywany globalny handel 2020/21 tym razem rośnie o 1,1 mln t do 194,8 mln ton, ponieważ wyższy eksport z UE (z Wielką Brytanią) i Kazachstanu z nawiązką zrównoważył niższy eksport Argentyny. Eksport unijny jest zwiększany dzięki lepszej konkurencyjności cenowej z Rosją. Największa zmiana importu w tym miesiącu dotyczy Chin, gdzie jest on zwiększany do 10,0 mln ton.

 

Największe zmiany, w porównaniu ze styczniowym raportem, dotyczą zapasów końcowych pszenicy. Przewidywane światowe zapasy na koniec roku 2020/21 zostaną obniżone o 9,0 mln ton do 304,2 mln, przy czym większość redukcji wynika ze zwiększonej konsumpcji w Chinach i Indiach. Zapasy Chin i Indii stanowią odpowiednio 51 i 9% całości.

 

Kukurydza

USDA przewiduje się, że globalna produkcja kukurydzy w sezonie 2020/21 będzie nieznacznie wyższa niż wynikająca z raportu przed miesiącem i wyniesie 1,134 mld t. Szacunki zbiorów kukurydzy wzrosły nieznacznie w RPA, na podstawie większego obszaru uprawy.

 

Spadają szacunki zużycia kukurydzy na świecie, tym razem USDA przewiduje, że będzie to 1,150 mld ton

 

Główne zmiany w światowym handlu na lata 2020/21 obejmują wyższy prognozowany eksport kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych, Indii i Republiki Południowej Afryki. Cały eksport światowy wyniesie 185,70 mln ton. Import kukurydzy został zwiększony w Chinach, co częściowo równoważy redukcje w UE, Korei Południowej, Japonii, Indiach, Arabii Saudyjskiej i Turcji.

 

Globalne zapasy końcowe kukurydzy, wynoszące 286,5 miliona ton, wzrosły o 2,7 miliona, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wzrosty w Chinach, RPA i Meksyku, są częściowo równoważone redukcjami w USA, Argentynie i Brazylii.

 

Soja

Światowa produkcja soi pozostaje na niezmienionym od miesiąca poziomie 361 mln ton i wraca do poziomów z 2018/19 r.

 

Konsumpcja soi pozostaje na podobnym poziomie jak szacunki z poprzedniego miesiąca i wyniesie 369,8 mln t. Podobnie jak poprzednio zakładano najwięcej soi zużyją Chińczycy i będzie to rekordowe 117,7 mln t

 

Globalny eksport wzrósł o 0,6 mln ton do 169,7 mln, dzięki wyższemu eksportowi ze Stanów Zjednoczonych i Rosji. Takie ilości w światowym handlu są wyższe o 4,5 mln ton w stosunku do poprzedniego sezonu. Największym importerem pozostają Chiny, które na światowych rynkach kupią 100 mln t. Spośród innych krajów większy import 3 światowego producenta soi Argentyny, jest częściowo równoważony redukcjami dla UE, Kanady i Bangladeszu.

 

Globalne zapasy soi zostały zmniejszone o kolejny 1 mln ton, do 83,4 mln, ponieważ eksperci USDA zakładają niższe zapasy w Stanach Zjednoczonych i Brazylii z nawiązką równoważą wyższe zapasy w Argentynie. Tak niskie światowe zapasy będą niższe o 11,5 mln ton niż w poprzednim sezonie i 29,5 mln t niższe od zapasów końcowych sprzed dwóch lat.

 

oprac. Juliusz Urban fot. archiwum taP

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 18:44