StoryEditor

USDA podnosi szacunki dla oleistych

Na spadające ceny oleistych silnie wpływają dane z czerwcowego raportu USDA. USDA podnosi zarówno prognozy produkcji soi, jak i rzepaku.
17.06.2021., 17:06h

Amerykańscy eksperci szacują, że w sezonie 2021/22 światowe zbiory soi wzrosną o 21,5 mln t rok/roku, do 385 mln t. Na tak duże zbiory składają się głównie rekordowe plony w Brazylii, które mają wynieść 144 mln t (+7 mln t r/r), 7,5 milionowy wzrost zbiorów w USA – do 119,9 mln t i projektowane dobre żniwa w Argentynie, które mają przynieść dodatkowe 52 mln t. (+ 5 mln t r/r).

 

W podobnych proporcjach wzrośnie światowe zapotrzebowanie na soję do 380,8 mln t, z czego prawie 120 mln t dotyczy samych tylko Chin. Przy Chinach amerykańskie zużycie soi 64 mln ton jest drobiazgiem.

 

Na większe zapasy na starcie nowego sezonu nakłada się jeszcze bardziej pozytywna ocena produkcji soi w bieżącym roku w Brazylii. Zdaniem USDA produkcja brazylijskiej soi w kończącym się sezonie 2020/21 wzrosła o 1 mln ton do 137 mln t, głównie dzięki wyższym plonom w rolniczym stanie Mato Grosso do Sul. W górę do 47 mln t przeszacowane są także tegoroczne zbiory w Argentynie. Dlatego pomimo rosnącej konsumpcji, globalne zapasy soi na zakończenie  sezonu 2021/22 będą wyższe o 4,5 mln t, od tych w kończącym się sezonie i wzrosną do 92,6 mln t.

 

Zdaniem ekspertów Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) produkcja rzepaku w UE na nadchodzący sezon będzie nieco wyższa, niż zakładali oni wcześniej. Chłodna wiosenna pogoda w połączeniu z majowymi opadami poprawiła stan plantacji i perspektywy plonów, szczególnie we Francji, Niemczech i Polsce, dlatego ich zdaniem produkcja wzrośnie o 0,6 mln t do 17,2 mln t.

Zwiększone zostały również prognozy dotyczące Australii. Ze względu na większą powierzchnię zbiorów i spodziewane wyższe plony, w najbliższym sezonie australijska produkcja wzrośnie o 0,2 mln t – do 3,7 mln t rzepaku.

 

W efekcie tych prognoz ceny rzepaku na paryskiej giełdzie spadają zdecydowanie poniżej 500 euro/t. Rzepak sierpniowy jest w czwartkowe (17.06.2021 r.) popołudnie wyceniany przez Matif na 486 euro/t, a rzepak na listopad br. jest o 6 euro tańszy.

 

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 01:41