StoryEditor

USDA: jeszcze więcej soi zbierze Brazylia

Kwietniowa prognoza USDA dotycząca nasion oleistych na rok 2020/21 wskazuje na wyższą produkcję, znaczny eksport i rosnące zapasy.
13.04.2021., 09:04h

Oleiste/soja

Globalna produkcja nasion oleistych w sezonie 2020/21 jest prognozowana na 598 mln t, oznacza, to o ponad 2 mln t więcej niż w marcowym raporcie. Większe zbiory soi i rzepaku z nawiązką równoważą zmniejszenie upraw słonecznika i palmy.

 

Produkcja soi wzrasta o 1,4 mln t, do 363,2 mln t, ze względu na zwiększenie o 2 mln t zbiorów w Brazylii, która z nawiązką rekompensuje spadki po 500 tys. t w przypadku Argentyny i Paragwaju.

USDA szacuje wzrost zbiorów w Brazylii o 2 mln ton do 136 mln t. Na takie prognozy wpływają aktualizowane wyniki krajowe. Częściową rekompensatą jest zmniejszenie produkcji soi w UE-27 (liczonej z Wielką Brytanią) oraz w Paragwaju.

 

Produkcja rzepaku rośnie o ponad 1 mln t, ze względu na większe zbiory w Indiach.
Szacunki zbioru słonecznika spadły o 370 tys. t, głównie w wyniku redukcji w UE i Rosji.

Produkcja ziaren palmy spadła o 350 tys. t. Mniejsze, niż uprzednio oczekiwano były w styczniu i lutym zbiory w Malezji.

 

Eksport nasion oleistych poprawia się o ponad 1 mln ton. Globalny handel soją wzrasta o 1,2 mln ton do 170,9 mln t. Jest to o 6 mln t więcej niż w sezonie ubiegłym. Na wyższe poziomy zrewidowano sprzedaż z Brazylii, Rosji i Stanów Zjednoczonych, podczas, gdy dostawy z Paragwaju i Ukrainy spadają.

 

Prognoza przerobu nasion oleistych jest tym razem nieco niższa.

Redukcję tłoczenia soi, słonecznika i ziaren palmowych, zrównoważył rosnący przerób rzepaku. USDA prognozuje, że globalny popyt na soję będzie niższy o 1,8 mln t i wyniesie 369,5 mln t, głównie ze względu na spowolnienie przerobu w Chinach o 2 mln t, do 96 mln t. Globalne zapasy nasion oleistych są przez amerykańskich ekspertów zwiększane o prawie 4 mln t.

Światowe zapasy soi wzrastają w porównaniu z poprzednim raportem o 3,1 mln t, do 86,9 mln t, głównie z powodu wyższych zapasów w Chinach i Brazylii, z nadwyżką rekompensujących zmniejszenie rezerw soi w Argentynie. Wciąż jednak będzie to o 9,5 mln t niżej niż w sezonie poprzedzającym i 27,6 mln t mniej od zapasów na koniec sezonu 2018/19.

 

oprac. Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 15:19